09/01/2023
Πανικός BC 9 18 11 14 - 52 -
Jackals 20 20 8 22 - 70 -

Ο εξαιρετικός Γκούμας έδωσε την νίκη στους Jackals!

Ξεκίνησαν δυνατά οι Jackals και παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να πάρουν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού με τα καλάθια του Τζόκα και του Γκούμα. Ο Πανικός BC δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων και παρά τους προσωπικού πόντους του Παρασκευά, η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 9-20.

Στην δευτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Γύρισαν την μπάλα στην επίθεση βρίσκοντας τα ελεύθερα σουτ και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Πραντέκου και του Αντωνάκη. Οι Jackals συνέχισαν να τρέχουν στο γήπεδο και να πετυχαίνουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Γκούμα διαμορφώνοντας το 27-40.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Πανικού BC έβγαλαν αντίδραση και προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους. Ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια με τον Παρασκευά και τον Δημητριάδη. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια σκορ παρά τους πόντους του Σακκά. Η λήξη της περιόδου βρήκες τις δύο ομάδες στο 38-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια. Οι Jackals εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Λιάτσικου κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη με 52-70.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νικόλας Παρασκευάς με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Πανικός BC: Πραντέκος 9, Κοντόπουλος 2, Θ. Ψοφογιώργος 2, Νικολόπουλος 4, Αντωνάκης 7, Δ. Ψοφογιώργος 3, Παρασκευάς 24(2), Δημητριάδης 5.

Jackals: Τάσκας 5(1), Τζόκας 9(3), Λιάτσικος 7, Κατσουπάκης 5(1), Τσίπας 1, Σακκάς 15, Βούλγαρης 3, Γκούμας 25.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Αλέξανδρου Γκούμα.