25/02/2024
Colombians BC 15 10 10 22 - 57 -
Saint Pauli 9 21 13 9 - 52 -

Ο επίλογος έγραψε Colombians!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με διψήφια διαφορά, όμως οι Colombians δεν τα παράτησαν και ολοκλήρωσαν την ανατροπή που τους έδωσε τη 10η νίκη στο πρωτάθλημα (10-9). Αυτή η ήττα, μάλιστα, ήταν καταδικαστική για τη Saint Pauli, η οποία δεν μπορεί να αποφύγει τον υποβιβασμό (5-13).

Στα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στα πρώτα λεπτά. Το σκορ δεν ξέφυγε ιδιαίτερα, με τον Παναγόπουλο, όμως, να ξεκινάει πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Colombians είχαν απάντηση για το 7-7. Ο Πασχαλάκης ανέβασε στροφές, σκόραρε το ένα καλάθι μετά το άλλο και επέτρεψε έτσι στην ομάδα του να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-9.

Το σκηνικό στις αρχές της δεύτερης περιόδου ήταν «μία σου και μία μου», με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι πολλές. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν κάποιες βιαστικές επιλογές και έδειχναν να μην λειτουργούν το ίδιο καλά στην επίθεση. Έτσι η Saint Pauli βρήκε την ευκαιρία της και με τον Τζοβάρα, αλλά και τον Μόνο να δίνουν λύσεις έφτασε στο 23-28. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να κρατάνε στα χέρια τους ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (25-30).

Η Saint Pauli παρουσίασε μία σαφώς καλύτερη εικόνα από τους Colombians στο τρίτο δεκάλεπτο, μιας και οι παίκτες της ήταν πιο δημιουργίκοί, αλλά και ψύχραιμοι στις εκτελέσεις τους. Κάπως έτσι Παντελής, Τζοβάρας και Παναγόπουλος ανέβασαν το σκορ στο 25-37. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι χαράμισαν αρκετές βολές, ενώ έγιναν και λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να κρατήσουν την απόσταση τους. Ο Τακίδης στο φινάλε του δεκαλέπτου συμμάζεψε κάπως τη κατάσταση για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το 35-43.

Ο Δήμας έφερε την ομάδα του ξανά στο +10(35-45), αλλά όπως φάνηκε στη συνέχεια, οι Colombians δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Πασχαλάκης έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, ενώ Γεωργακόπουλος και Κιούκης ακολούθησαν, φέρνοντας το ματς στο δίποντο (44-46). Η Saint Pauli κρατούσε τα ηνία, αλλά η ανατροπή ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα, με τον Γεωργακόπουλο να πηγαίνει το ματς στην ισοπαλία (50-50) και τον Πασχαλάκη να βάζει μπροστά τους Colombians με 52-50. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους γηπεδούχους και ο Γεωργακόπουλος με τρίποντη «βόμβα» (55-50) τους έδωσε ακόμα περισσότερη ψυχολογία. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από το «σοκ» και τελικά ο Τακίδης με τις βολές του διαμόρφωσε το 57-52 που χάρισε τη νίκη στους Colombians.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Πασχαλάκης με 19 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από την Saint Pauli ξεχώρισε ο Λεωνίδας Παναγόπουλος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Colombians (Κιούκης Κ.): Αντωνίου, Γεωργακόπουλος 14(3ρ.), Διαμαντόπουλος, Ζώτος 4, Κιούκης Π. 7(3ρ.), Κυριακόπουλος 4(5ρ.), Πασχαλάκης 19(10ρ.), Ρετουνιώτης, Τακίδης 9(5ρ.), Τούντας

Saint Pauli (Καραμπάς): Αντωνάτος, Δήμας 5(7ρ.), Καραμπάς, Μόνος 4(9ρ.), Παναγόπουλος 17(9ρ.), Παντελής 11(5ρ.), Πιτένης 9(6ρ.), Τζοβάρας 6

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των Colombians στο τέταρτο δεκάλεπτο.