01/10/2019
Campeon Εθνικός Star 8 13 4 16 - 41 -
Pressof BC 14 5 9 12 - 40 -

Ο Εθνικός Star έκανε την έκπληξη!

Κυριακή απόγευμα 29 Σεπτεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας σε ένα ματς με χαμηλό σκορ αλλά αρκετά γρήγορο ρυθμό και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι τη λήξη του , ο Εθνικός Star έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 41 – 40 της Pressof .

Ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε τέσσερις φορές με Ζουρίδη(4), Καπράλο και Φλάσκο αλλά η Pressof έβρισκε τις λύσεις και με πρωταγωνιστή τον Μανίσαλη(7), βοήθειες από Τσορτό, Τσιλιώνη και τρίποντο του Νομικού στην εκπνοή προηγήθηκε με 8– 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους με Νομικό και Τσορτό ,ενώ ο Εθνικός που επέβαλε το ρυθμό του με δύο τρίποντα από Ηλιακίδη,Φλάσκο και καλάθια με τους Ρούσσο, Δέλα και Ζουρίδη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 21 – 19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Pressof να πάρει τα ηνία του αγώνα.Δέχτηκε μόλις δύο καλάθια από Ηλιακίδη και Ρούσσο ,ενώ στην επίθεση με Μαυρομήτο, Τσορτό , Τσιλιώνη και Μανίσαλη πέρασε μπροστά με 25 – 28.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό του αγώνα και εξελίχθηκε σε θρίλερ.Ο Εθνικός ξεκίνησε με σερί 8 – 0 με δύο τρίποντα από Φλάσκο, Ηλιακίδη και καλάθι του Σέργη, η Pressof όμως με τον Μανίσαλη πρωταγωνιστή κατάφερε να ισοφαρίσει σε 33 – 33 δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη του ματς.Ρούσσος και Ηλιακίδης με 4 πόντους έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Τσορτού με 7 συνεχόμενους πόντους για την Pressof έκανε το σκορ 39 – 40, 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.Ο Ζουρίδης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με καλάθι 7 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο αγώνας διαμόρφωσε το τελικό 41 – 40 για τον Εθνικό Star.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Ηλιακίδης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Μανίσαλης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά ο Εθνικός είχε 12 – 38 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 2– 14 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη. Η Pressof είχε 14 – 46 δίποντα, 3 – 25 τρίποντα, 3 – 11 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Εθνικός Star (Ηλιακίδης): Δέλλας 2, Φλάσκος 8, Ρούσσος 6, Χροναίος, Καπράλος 2, Σέργης 2 (10ρ.), Ζουρίδης 8 (10ρ.), Ηλιακίδης 13, Λάππας (12 ρ.), Παπαδάτος .

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 4, Μαυρομήτος 2, Τρατολάτης , Μπαλάσκας , Τσορτός 13, Μανίσαλης 14(12ρ.),Νομικός 6, Κρασσάς, Ντεμίρης, Μακαρίτης 1.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό φινάλε της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές (5-25 συνολικά).