05/11/2021
Campeon Εθνικός Star 10 15 14 12 - 51 -
Melisses BC 5 4 11 8 - 28 -

Ο Εθνικός STAR τσίμπησε τις Melisses!

Οι δύο ομάδες χωρίς νίκη στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Development 2 αναμετρήθηκαν στην All Star Arena του ΟΑΚΑ, με τον Εθνικό STAR να κερδίζει σχετικά εύκολα τις Melisses με 51-28. Έτσι ο Εθνικός STAR πέτυχε την πρώτη του νίκη στην φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ οι Melisses έμειναν χωρίς νίκη για έκτο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις.

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Melisses, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν 0-4 (2′) με τον Εθνικό STAR να απαντά με 10-0 σερί για το 10-4 (8′). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-5 υπέρ του Star με τον Ζουρίδη να έχει τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους και οι Πάτσης και Παπαδιάς από δύο για τις Melisses.

Με καλάθι του Κοντοπάνου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για να δούμε το δεύτερο 10-0 σερί του Εθνικού STAR για το 20-7 (15′). Στα τελευταία πέντε λεπτά με επιμέρους σκορ 5-2 υπέρ του Star το ημίχρονο έληξε 25-9 με τον Βαλμά να σκοράρει οχτώ πόντους για την ομάδα του.

Η είσοδος του Στέφανου Μπουγιούκου έδωσε ταχύτητα στις Melisses χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει την διαφορά υπέρ τους. 4-9 το επιμέρους σκορ για τις Melisses στα πρώτα εφτά λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (29-16) με τον Εθνικός STAR να απαντά και να πετυχαίνει 10 πόντους μέχρι την λήξη του και να δέχεται μόλις δύο για το 39-20. Ο Ζουρίδης πέτυχε έξι πόντους για τον Εθνικό STAR, ο Αλέξης Μπουγιούκος είχε τέσσερις και ο Στέφανος τρεις για τις Melisses.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο καθώς οι Melisses δεν έδειχναν να μπορούν την ανατροπή από το -19. Ο Εθνικός STAR σε έδειξε διάθεση να ρίξει ρυθμό και με επιμέρους σκορ 12-8 στην τελευταία περίοδο το ματς έληξε 51-28 με τους Βαλμά και Αργύρη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους για τους νικητές, ο Πάτσης πέτυχε τέσσερις για τους ηττημένους στο δεκάλεπτο.

MVP της αναμέτρησης ο Χριστόφορος Βαλμάς με 12 πόντους έχοντας 6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη. Καλύτερος από τις Melisses ο Άλκης Κρανάς με 1 πόντο, έχοντας 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Ο Εθνικός STAR είχε συνολικά 24/64 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 3/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 16 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Melisses είχαν 10/35 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 5/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 22 λάθη και 3 μπλοκ.

Εθνικός STAR (Σιαπάνης): Φλάσκος 2, Λάγιος 4, Αργύρης 4, Δελιδάκης 8, Τόλιας 2 (8ρ), Βαλμάς 12 (9ρ 4κλ), Ζουρίδης 13 (14ρ), Σιαπάνης 6 (4ασ).

Melisses BC (Πάτσης): Μπουγιούκος Στ. 5 (1), Παπακωνσταντίνου 2, Μπάνος 3, Πάτσης 5, Κοντοπάνος 4 (6ρ), Παπαδιάς 4, Κρανάς 1 (11ρ), Μπουγιούκος Αλ. 4 (9ρ).

Τι μας άρεσε: Ωραίο παιχνίδι, σε πολλά σημεία Run n' Gun, με τις ομάδες να τρέχουν ακατάπαυστα.