28/06/2021
Evosmos City Nets 16 21 14 11 - 62 -
Ελβετία 2005 BC 18 5 13 16 - 52 -

Ο Evosmos City Nets κέρδισε την «μαχητική» Ελβετία!

Η ομάδα του Ευόσμου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τα καλάθια των Αγατσιώτη και Τάσο Αμπατζή κέρδισε μία μικρή διαφορά με το σκορ στα 8:12 για την λήξη της περιόδου να είναι 9-2. Η απάντηση της Ελβετίας ήταν άμεση και με ένα μεγάλο τρίποντο από το κέντρο του Μυτιληναίου μείωσε στο 9-7. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα η Ελβετία να κάνει την ολική ανατροπή με το τρίποντο του Σερετάκη και να τελειώσει την πρώτη περίοδο με σκορ 16-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Evosmos City Nets μπήκαν αποφασισμένοι να αποκαταστήσουν το προβάδισμα που είχαν και παίζοντας πάρα πολύ καλή άμυνα αλλά και με τα εύστοχα τρίποντα των Τάσο Αμπατζή, Στράντζαλη και Γιάννη Γαρδάνη έκαναν το 37-23 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις πέντε πόντους με τον Δημητρίου και τον Μυτιληναίο.

Στη τρίτη περίοδο έπεσε ο ρυθμός και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Δημήτρης Αμπατζής  με εφτά πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του αλλά δεν κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά για τον Evosmo City Nets, καθώς είχε απέναντί του τον εξαιρετικό Δημητριάδη που με πέντε δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 51-36.

Η ομάδα της Ελβετίας προσπάθησε να κάνει την επιστροφή στην τέταρτη περίοδο. Με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 51-41 6:56 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γιάννη Γαρδάνη και Τάσο Αμπατζή ανέβασαν ξανά την διαφορά κάνοντας το 59 -41 τέσσερα λεπτά πριν την λήξη. Ο Δημητριάδης και ο Δημητρίου προσπάθησαν να ξαναβάλουν την ομάδα τους στο παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 62-52.

Evosmos City Nets: Δημητρίου 4 (9ρ., 3κλ., 2μπ.), Στράντζαλης 5 (1τρ.), Τάσος Αμπατζής 16 (4τρ.), Αγατσιώτης 4 (6ρ., 1μπ.), Σοφιανίδης 0, Κωδωνάς 8, Σοφοκλής Γαρδάνης 6(2κλ., 1μπ.), Γιάννης Γαρδάνης 11 (2τρ., 1μπ.), Δημήτρης Αμπατζής 8 (1τρ.), Τζαμαλής 0, Σταυρίδης (1μπ.)

Ελβετία 2005 B.C.: Δημητρίου 21 (10ρ., 4ασ.), Μυτιληναίος 9 (1τρ., 2κλ.), Παρούσης 0 (1μπ.), Φάκαλης 2, Οργαντζής 0 (6ρ.), Δημητριάδης 11 (1τρ., 10ρ.), Σερετάκης 5 (1τρ., 1μπ.), Ράντος 4 (1μπ.)

Τι μας άρεσε: Η ομάδα της Ελβετίας δεν τα παράτησε ποτέ και προσπαθούσε συνεχώς να μπει ξανά στο παιχνίδι.