10/03/2024
Mandra Heat 19 8 22 22 - 71 -
Athens Bucks 21 16 20 12 - 69 -

Ο Γιάννου ντύθηκε… Κάρι και «ξέρανε» τους Athens Bucks!

Ο Γιάννου «κουβάλησε στις πλάτες του» την ομάδα στο φινάλε και με τρία συνεχόμενα δικά του τρίποντα στις τελευταίες φάσεις, έφερε «τούμπα» το σκορ και χάρισε την 12η νίκη στους Mandra Heat (12-11). Οι Athens Bucks έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» τη παραμονή στην Development League και έτσι το άγχος θα παραμείνει μέχρι και τον τελευταίο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Βερώνη να φέρνει την ομάδα του στο 2-9. Ο Φωτεινός φάση με τη φάση άρχισε να ζεσταίνεται, πήρε σουτ και από το δίποντο και από το τρίποντο, φέρνοντας τους Bucks στο 8-15. Ο Δήμου ήρθε από τον πάγκο, έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους και σε συνεργασία με τον Κύτρο έφεραν το σκορ στο δίποντο (19-21) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Mandra Heat δυσκολεύτηκαν αρκετά στον επιθετικό τομέα στο δεύτερο δεκάλεπτο και για ένα πεντάλεπτο είχαν σκοράρει μόλις ένα πόντο! Οι Athens Bucks εκμεταλλεύτηκαν αυτή την αστοχία των αντιπάλων τους και με τους Βερώνη, Φωτεινό, Αμανατίδη να φέρνουν πόντους, ξέφυγαν στο 20-32. Ο Αμανατίδης γενικά ήταν πολύ χρήσιμος στο δεκάλεπτο αυτό και όποτε χρειάστηκε να πάρει προσπάθεια κοντά στη ρακέτα, το έκανε με απόλυτη επιτυχία. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να κρατάνε στα χέρια τους ένα +10(27-37).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -6 με το καλάθι του Μώλου που έγραψε το 33-39, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Η αντίδραση των Bucks ήρθε από τα καλάθια των Αμανατίδη και Φωτεινού και έτσι η διψήφια διαφορά επέστρεψε (38-48). Γενικά μέσα στο τρίτο δεκάλεπτο, όσο και να προσπάθησαν οι Mandra Heat να μειώσουν, τόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και τελικά έμειναν στο +8(49-57).

Ο Δήμου ανέβασε ρυθμό, πήρε πάνω του ενέργειες και έχοντας συμπαραστάτη τον Τσιλιώνη έκαναν το 60-63. Φωτεινός και Αμανατίδης έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους, η οποία παρέμεινε μπροστά με 62-69. Το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του και τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Γιάννου. Η αρχή έγινε με το πρώτο τρίποντό του που έκανε το 65-69, ενώ και με δεύτερη δική του τρίποντη «βόμβα» πήγε το σκορ στο 68-69. Οι Mandra Heat έβγαλαν την άμυνα και είχαν 13 δευτερόλεπτα για να διεκδικήσουν τη νίκη. Η μπάλα πήγε πάλι στα χέρια του Γιάννου, ο οποίος γεμάτος αυτοπεποίθηση πήρε ακόμα ένα τρίποντο που κατέληξε στο στόχο, δίνοντας το προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (71-69). Οι Athens Bucks δεν μπόρεσαν να βρουν ένα καλό σουτ στη τελευταία φάση και έτσι οι Mandra Heat πανηγύρισαν στο φινάλε.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γιάννου με 22 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Athens Bucks ξεχώρισε ο Βασίλης Φωτεινός με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Mandra Heat (Μώλος): Γιάννου 22(7ρ.), Δήμου 14(8ρ.), Δρακόπουλος 9(1ρ.), Κύτρος 10(2ρ.), Μπακάλης 2(2ρ.), Μώλος 7(9ρ.), Τσιάβος 2(2ρ.), Τσιλιώνης 5(5ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 14(8ρ.), Βερώνης 16(6ρ.), Γκορίτσας, Δανιάς 2(4ρ.), Λυραντωνάκης 2(1ρ.), Φωτεινός 35(7ρ.), Χριστόπουλος

Τι μας άρεσε: Τα απανωτά τρίποντα του «καυτού» Γιάννου στο τέλος!