27/04/2023
Λεγάμενοι BC 24 12 18 11 - 65 -
Retro Pacers 16 16 15 20 - 67 -

Ο εκπληκτικός Γκανιάτσας έστειλε στους 8 τους Λεγάμενους!

Το βραδάκι της Τετάρτης 27 Απριλίου στο Basketaki Arena, στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, οι Retro Pacers πήραν την νίκη γοήτρου με 65 – 67, όμως η Λεγάμενοι με τον Χρήστο Γκανιάτσα να κάνει απίθανα πράγματα με εφτά τρίποντα και 33 πόντους συνολικά, κράτησαν την διαφορά της πρώτης αναμέτρησης και πέρασαν στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Development όπου και θα αντιμετωπίσουν τους Draft Fathers!

Οι Retro ζητούσαν την ανατροπή, αλλά οι Λεγάμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στην πρώτη περίοδο και με το δίδυμο Γκανιάτσα και Κατσαρού να σμπαραλιάζουν την άμυνα των φιλοξενούμενων με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα, μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Για την ομάδα του Χριστοδουλόπουλο που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, ξεχώρισε ο Μεντής με 8 πόντους, με τον Ιωαννίδη να τον ακολουθεί με ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ανέβασαν την ένταση τους, με τις επαφές να είναι πολλές, τον ρυθμό να κατεβαίνει και τους Λεγάμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 36 – 32. Σουλτάτος με δύο τρίποντα και Γκανιάτσας κουβαλούσαν την επίθεση για τους Γαλανόλευκους , ενώ για τους καλύτερους σε αυτό το διάστημα Pacers, ο Χατζημιχάλης με 7πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα , με Καζαφέρη– Μεντή να σκοράρουν από τα 6.75.

Οι Retro ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο, έβγαλαν πολύ ενέργεια και με το δίδυμο Χριστοδούλου με 6 και Χατζημιχάλη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, προσπέρασαν με 36 – 41. Σε εκείνο το σημείο, ο Χρήστος Γκανιάτσας δήλωσε και πάλι παρών, μετέτρεψε το παιχνίδι σε one man show και με 14 προσωπικούς πόντους, έβαλε μπροστά τους Λεγάμενους με 54 – 47.

Με τρίποντα από Σουλτάτο και Γκανιάτσα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την τέταρτη περίοδο, αλλά η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους του Γεωργάρα, 4 του Βασιλειάδη, τρίποντο του Μεντή και καλάθι του Χατζημιχάλη, τους έβαλε σε θέση οδηγού με 61 – 62. Δημουλιάς και Στάντζος έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους Λεγάμενους , όμως οι Retro με τρίποντο του Χριστοδούλου και καλάθι από τον Βασιλειάδη, επικράτησαν με 65 – 67 τελειώνοντας με το κεφάλι ψηλά το φετινό πρωτάθλημα της Development.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Χατζημιχάλης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γκανιάτσας με 33 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Λεγάμενοι είχαν 8 / 26 δίποντα , 11 / 32 τρίποντα, 16 / 21 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Retro είχαν 13 / 39 δίποντα, 12 / 43 τρίποντα, 5 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Λεγάμενοι(Χαϊκάλης): Βρεττάκος 4, Γκανιάτσας 33, Δημουλιάς 3(11ρ.), Καμαριωτάκης 3(13ρ.), Κατσαρός 10(7ρ.), Λάγιος, Σουλτάτος 11, Στάντζος 1.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Βαμβακάρης 2, Βασιλειάδης 10(13ρ.), Γεωργαράς 7(10ρ.), Ιωαννίδης 3, Καζαφέρης 6, Σέμπογλου, Χατζημιχάλης 16, Χριστοδούλου 9, Μεντής 14.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική παράσταση του Χρήστου Γκανιάτσα.