27/10/2020
West Kings 17 18 16 15 - 66 -
Άνεμος BC 16 11 12 24 - 63 -

Ο Γκουρβέλος  χάρισε την νίκη στους West Kings!

Οι West Kings, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, λύγισαν την αντίσταση του Ανέμου, παίρνοντας την νίκη με 66-63 με μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Γκουρβέλου κι έφτασαν έτσι τις  5 νίκες στο πρωτάθλημα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες  να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι West Kings, προηγήθηκαν με 17-16 με τον Γιάννη Γκουρβέλο να σημειώνει 6 πόντους. Στον αντίποδα, για τον Άνεμο, 4 πόντους έβαλε ο Ζήσης Βήττας.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μαρφαντά ανέβασε την απόδοσή της. Με τους Πεζούλα και Μπερδεμπέ να οργιάζουν στην επίθεση, οι «Βασιλιάδες» έτρεξαν ένα επιμέρους 18-11 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-27. Για τον Άνεμο, 5 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Γιάννης Μπαρτσώκας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους «κίτρινους» να έχουν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους. Το συγκρότημα του Μαρφαντά, έβγαζε τρομερή ενέργεια στο παρκέ και προηγήθηκε με 51-39 με τον Γκουρβέλο να προσθέτει άλλους 5 πόντους στο ενεργητικό του. Για την ομάδα του Σπάλλα, 4 πόντους έβαλε ο Κώστας Αθανασίου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άνεμος ήταν εντυπωσιακός. Με παθιασμένη άμυνα, αλλά και καλή επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ, με τους  Βήττα, Χούσο και Καντιώτη να παίρνουν μπάλες στην επίθεση. Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι. Ο Γιάννης Γκουρβέλος όμως, με μεγάλο τρίποντο 3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 66-63.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Πεζούλας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2  λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Αθανασίου με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/59 εντός πεδιάς, 5/18 τρίποντα και 17/21 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, ο Άνεμος είχε 21/67 εντός πεδιάς, 6/27 τρίποντα και 15/22 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 8 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Μαστρογιαννάκης 5, Τσεμπέρης Γ 3, Κυρμίζογλου 4, Πεζούλας 15, Τσεμπέρης Β, Μπερδεμπές 9, Καραγκούνης 2, Αναστόπουλος 2, Φωτόπουλος 2, Σταυρούλης 3, Γκουρβέλος 18, Γιοβάνης 3.

Άνεμος (Σπάλας – Μαντάς): Καντιώτης 10, Μπαρτσώκας  14, Χούσος 6, Αθανασίου 9, Δημητρόπουλος 6, Καρατσαρέας 2.

Τι μας άρεσε:  Ήταν ένα φανταστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!