20/11/2022
Hellenic Energy 6 12 11 9 - 38 -
Hurricanes 13 15 12 8 - 48 -

Ο Γκυρτής έφερε χαμόγελα στους Hurricanes

Για την τέταρτη στροφή στο πρωτάθλημα Evolution, οι Hurricanes με δυνατό δεύτερο ημίχρονο, πήραν την πρώτη τους νίκη, λυγίζοντας τα ΕΛ.ΠΕ με 38-48.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ότι καλύτερο από πλευράς θεάματος, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι, έμοιαζαν πιο φρέσκοι και πιο ομάδα από τους αντιπάλους τους. Τα ΕΛ.ΠΕ είχαν μόνο τον Γιαννίμπα (5π.)  σε καλή κατάσταση και το 6-13 αναμενόμενο με βάση την απόδοσή τους.

Η συνέχεια ήταν πιο παραγωγική με τους Καλαρίδη και Προκοπίδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, όμως για τους Hurricanes οι Περσίτσας (2/4 τρίποντα) και Γκυρτής, κρατούσαν με ασφάλεια το προβάδισμα για την ομάδα τους και το 18-28 ήταν θετικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Το ματς δεν άλλαξε υφή στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι ΕΛ.ΠΕ προσπαθούσαν να βρουν μακρινά σουτ να μειώσουν τη διαφορά, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά πράγματα. Το επιμέρους 11-12 και το συνολικό 29-40, έδωσε χρόνο στους φιλοξενούμενους, ώστε να νιώσουν άνετα στο ΓΣΠ.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Γκυρτής ήταν όλα τα λεφτά για τους Hurricanes, οι αντίπαλοί του δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν κι έτσι το 38-48, έδωσε το πρώτο ροζ φύλο αγώνα στην φιλοξενούμενη ομάδα για το πρωτάθλημα Evolution.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Γκυρτής με 17 πόντους (5/9 βολές, 6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο), πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα, ενώ υπέπεσε σε 5 λάθη.

Οι νικητές μέτρησαν 9/21 βολές, 15/43 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 49 ριμπάουντ (14 επ., 35 αμ.), 7 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 8/19 βολές, 12/45 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 43 ριμπάουντ (10 επ., 33 αμ.), 6 ασίστ, 17 λάθη και 6 κλεψίματα.

ΕΛ.ΠΕ Π.Σ.Ε.Ε.Π (Προκοπίδης): Καρσιακάλης, Γιαννίμπας 6 (1), Διακουμής 5, Θεάκος, Καλαρίδης 11, Καπρέτσος2, Προκοπίδης Αντώνης 6, Σπετσιέρης 8,

Hurricanes (Σακελλαρίου): Βασιλειάδης 2, Βλάχος, Ιωαννίδης 5, Καραθάνος 6, Κασσελάκης, Λατίφης 5 (1), Μακρής 2, Περσιτσας 11 (2), Ρούσσος

Τι μας άρεσε: Η όρεξη για μπάσκετ από τα ΕΛ.ΠΕ Π.Σ.Ε.Ε.Π, παρά τη δωδεκάωρη βάρδια που είχαν όλοι οι παίκτες