05/12/2019
Gerakas Hawks 22 8 5 11 - 46 -
Ιχώρ 16 10 12 13 - 51 -

Ο Ιχώρ χτίζει παράδοση εναντίον των Gerakas Hawks!

Την Κυριακή 1-12-2019 οι Gerakas Hawks υποδέχτηκαν τον Ιχώρ στο Seven II, για την πέμπτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Winter Development League. Τα τελευταία έτη ο Ιχώρ έχει τρεις νίκες (με τη μία στα χαρτιά) απέναντι στους Gerakas Hawks, με τους ίδιους να θέλουν να κερδίσουν για άλλη μία φορά και να συνεχίσουν το σερί τους και τους Gerakas Hawks να θέλουν να χαλάσουν αυτό το σερί εναντίον τους. Παράλληλα, στον φετινό όμιλο βρέθηκαν πριν το ματς, να έχουν από 2 νίκες και δύο ήττες έκαστος, κάνοντας τον αγώνα ακόμη πιο αμφίρροπο.

Οι Gerakas Hawks μπήκαν στο παιχνίδι πάρα πολύ δυνατά, πετυχαίνοντας 22 πόντους και ήταν εξαιρετικοί έξω από τα 6,75, με τον Κομιανό να βάζει 9 πόντους με 2 τρίποντα, τον Γραβάνη να ακολουθεί με 8 πόντους με 2 τρίποντα και τον Αβαράκη να προσθέτει άλλο ένα. Ωστόσο, δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακοί στην άμυνα καθώς δέχτηκαν 16 πόντους, με τον Ιχώρ να επιλέγει να χτυπάει τους Gerakas Hawks χαμηλά, με τον Ευαγγέλου να φορτώνει φάουλ όποιον τον μάρκαρε και να διατηρούν επαφή με το παιχνίδι. 7 πόντους πέτυχε ο Πετρίδης με ένα τρίποντο, τρίποντο πέτυχε και ο Λεβέντης, ενώ ο Ευαγγέλου πρόσθεσε άλλους 6 πόντους.

Από τη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι Gerakas Hawks, πιέστηκαν πολύ περισσότερο αμυντικά από τον Ιχώρ και παράλληλα άρχισαν να δείχνουν ότι δεν είχαν την ίδια άνεση να φτάσουν στο καλάθι και περιορίστηκαν στους 8 πόντους. Πολύ πιο κλειστή άμυνα βρήκαν μπροστά τους και ο Ιχώρ ο οποίος δεν άλλαξε στυλ παιχνιδιού και πέτυχε 10 πόντους. Από αυτό το κακό επιθετικά δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες, για τους Gerakas Hawks ξεχώρισε ο Τσώνος με 4 πόντους, όσους και ο Ευαγγέλου του Ιχώρ, ενώ θα πετύχει άλλο ένα τρίποντο ο Λεβέντης.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστρεπτική για τους Gerakas Hawks, οι οποίοι αν και πήγαν στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με το 30-26 υπέρ τους, επέστρεψαν σε σύγχυση και όχι με τον αέρα της πρώτης περιόδου. Θα πετύχουν μόλις πέντε πόντους, με τον Κομιανό να βάζει 4 από αυτούς. Ο Ιχώρ δεν θα άφηνε αυτήν την ευκαιρία και χτύπησε κυρίως από από τα 6,75 πετυχαίνοντας 12 πόντους. Τρίποντο πέτυχαν οι Πιτσικάλης, Πετρίδης και για άλλη μία περίοδο ο Λεβέντης.

Στην τέταρτη περίοδο οι Gerakas Hawks είχαν πλέον ένα -3 να καλύψουν μα και να βγουν από το blackout της τρίτης περιόδου. Το ήμισυ το πέτυχαν, βάζοντας 11 πόντους σε αυτήν την περίοδο, αλλά ο Ιχώρ έχοντας 12,6μ,ο, πόντους μέχρι την τρίτη περίοδο, συνέχισαν με την ίδια σταθερότητα και συνέπεια και πέτυχαν 13 πόντους. Μάλιστα ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμοι καθώς οι 8 από τους 13 πόντους ήρθαν από τις βολές. Ο Σκλαβούνος ερχόμενος από τον πάγκο για τους Gerakas Hawks, ξεχώρισε με 4 πόντους, όσους και ο Κομιανός, ενώ ο Σαρακηνός πέτυχε 3/3 βολές για φάουλ που κέρδισε σε σουτ τριών πόντων. Για τον Ιχώρ ξεχώρισε με τρεις βολές ο Στάμαργας, ενώ ένα τρίποντο πέτυχε, ποιος άλλος, ο Λεβέντης και σε αυτήν την περίοδο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 10/33 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 30 rebounds (4 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 10/20 βολές, 10/35 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Ευαγγέλου (Ιχώρ) με double-double, αφού πέτυχε 13 πόντους και πήρε 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά). Είχε 3/5 βολές και 5/7 δίποντα και μοίρασε 2 assists, με τελικό efficiency 20 (Λάθη:3). Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Κομιανός (Gerakas Hawks) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 6/7 βολές, 3/11 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ (1 επιθετικό) και μοίρασε 2 assists, με τελικό efficiency 15 (Λάθη:1)

Γέρακας Hawks (Χρυσικός): Σκλαβούνος 4, Τσώνος 4, Σαρακηνός 5, Πικάσης, Αβαράκης 3(1), Γραβάνης 11(2), Παπαγιάννης 1, Κομιανός 18(2), Ψαρόπουλος, Τζελέπης.

Ιχώρ (Μπάστας): Πιτσικάλης 4(1), Στάμαργας 3, Πετρίδης 12(2), Φανουργιάκης 5, Σταμάτης, Ευαγγέλου 13(3), Λεβέντης 12(4), Γαλανάκης 2.

Τι μας άρεσε: Η πρώτη περίοδος των ομάδων και η διαχείριση του ματς από τον Ιχώρ.

Τι δεν μας άρεσε: Το blackout των Gerakas Hawks.