30/09/2019
Butchers 11 19 6 11 6 53 -
Phoenix Bums 17 7 10 13 8 55 -

Ο Καδάς είπε την τελευταία λέξη!

Μετά από ένα δυνατό ματς που κύλισε πόντο – πόντο και κρίθηκε στην παράταση, οι Phoenix Bums με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Καδά, λύγισαν δύσκολα τους Butchers με 53-55 και ζευγάρωσαν τις νίκες τους στον 34ο όμιλο του κυπέλλου!

Σαφώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Αλήτες, καθώς πήραν δύο φορές αέρα 9 πόντων, 4-13 & 6-15, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 11-17, χάρη σε 4 πόντους του Καδά, 4 του Λάσπα και έμμεσο τρίποντο του Καραγιάννη. Το δίδυμο Κορωνιού – Κριτσωτάκη κράτησε κοντά στο σκορ τους πράσινους στα πρώτα λεπτά, με τον Διονύση να σημειώσει 7 πόντους και τον Μάνο 4.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του ματς, αφού οι Butchers επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Κριτσωτάκη (5π), Κορωνιό (4π), Φωτεινό (3π) και Κουμπούρο (3π), πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 30-24. Λίγα πράγματα σε εκείνο το διάστημα από τους φιλοξενούμενους, με τους Κοβάτσο και Λάσπα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με 4 πόντους του Αξαμπανόπουλου, άλλους τόσους του Μοσκόφογλου και δίποντο του Βερώνη, οι Phoenix Bums πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 33-34, 2:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Λαρεντζάκη σε θέση οδηγού με 36-34, με τον Ηριώτη να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου, ενώ νωρίτερα ακόμη 4 πόντους έβαλε ο Κριτσωτάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 36-36!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στην τελευταία περίοδο, με τους Phoenix Bums να προηγούνται με 44-47, 1:00 για το τέλος, έπειτα από 5 πόντους του Λάσπα, 4 του Μοίρα και 4 του Κοβάτσου. Ωστόσο, οι “Χασάπηδες” κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, 47-47, με τους Κορωνιό (5π), Λειβαδάρη και Κουμπούρο να τραβούν το κουπί στην επίθεση στο πιο κρίσιμο σημείο του ντέρμπι.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Butchers προηγούνταν με 53-51, 2:00 για το φινάλε, με τον Κορωνιό να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Κουμπούρο 2. Ωστόσο, την τελευταία λέξη της αναμέτρησης την είπε ο Καδάς, αφού με 4 δικούς του πόντους, με το δεύτερο καλάθι να το βάζει 1,4″ για τη λήξη, χάρισε τη νίκη στους Phoenix Bums με 53-55!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/26 βολές, 16/43 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/23 βολές, 17/48 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Butchers ο Κορωνιός με 20 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 5/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Κοβάτσος με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη με την σειρά του.

Butchers (Λαρεντζάκης): Μητροπαπάς, Ηριώτης 6, Κριτσωτάκης 13 (1), Φωτεινός 3, Λειβαδάρης 2, Κουμπούρος 7, Καουκάκης 2, Ρεντούμης, Τάγαρης, Κορωνιός 20 (1), Βαφειάδης, Σιώκης

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης 4, Καδάς 8 (1), Μοσκόφογλου 4, Καραγιάννης 3, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 6 (1), Φραγκάκης, Αξαμπανόπουλος 6, Κοβάτσος 10, Λάσπας 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για το ροζ φύλλο αγώνα!