24/02/2020
Sun City Spurs 13 17 19 7 - 56 -
Saint Pauli 9 9 12 14 - 44 -

Ο καλπασμός των Spurs συνεχίζεται…

Παίζοντας σωστό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Sun City Spurs επικράτησαν εύκολα των Saint Pauli με 56-44 και με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής βρίσκονται μόνοι στην τρίτη θέση του έβδομου ομίλου της D2-League.

Οι Sun City Spurs ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, παίρνοντας τρεις φορές προβάδισμα 6 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 13-9, με τον Χαραλαμπόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Τσιχριτζής, Φουντούκας, Τσαμποδήμος και Μπασούνας με 2 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε πήραν αρχικά αέρα 10 πόντων, 19-9, είδαν τον αντίπαλο να μειώνει στον πόντο 19-18, ωστόσο με προσωπικό show του ασταμάτητου Χαραλαμπόπουλου με ακόμη 8 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 30-18. Ο Κόντος με 6 πόντους και ο Καραμπάς με ένα τριποντάκι ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Saint Pauli συ ο δεύτερο δεκάλεπτο.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Πέλεχα κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Μπαγετάκου, 4 του Γιουλούντα και 4 του Θεοδωρακόπουλου, έφτασε στο +19, 49-30. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Γαργαλάκου και το τρίποντο του Τσαμποδήμου. Σκορ τρίτης περιόδου 49-30!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα Σπιρούνια δεν απειλήθηκαν στιγμή και με δράστες στην επίθεση τους Μπαγετάκο, Σαπουντζή και Ντεντόπουλο, έφτασαν δίκαια στο δέκατο ροζ φύλλο αγώνα με 56-44. Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσαμποδήμος (5π), Κόντος (3π) και Τσιχριτζής (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 18/40 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 11/35 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Χαραλαμπόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Κόντος με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 6, Μπόζας, Θεοδωρακόπουλος 8, Νίτσικας 4, Κοντογιάννης 4, Ντεντόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 13 (2), Μπαγετάκος 8 (2), Μαστροκωστόπουλος 5, Σαπουντζής 4, Πεδιαδίτης

Saint Pauli (Μπασούνας): Φουντούκας 2, Τσαμποδήμος 10 (2), Πανταζής 2, Μπασούνας 5, Γαργαλάκος 5, Καραμπάς 5 (1), Κόντος 10 (1), Τσιχριτζής 5

Τι μας άρεσε: Τα αρκετά εκρητικά διαστήματα που είχαν και οι δύο ομάδες!