26/09/2022
Pourangers BC 16 5 18 11 - 50 -
Optimus Priamus 14 18 12 17 - 61 -

Ο Καλτσάκας οδήγησε τους Optimus Priamus!

Το βράδυ της Δευτέρας 26 Σεπτεμβρίου στο Μενίδι, οι Optimus Priamus με τον Βαγγέλη Καλτσάκα να κάνει μεστή εμφάνιση, πήραν τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, φτάνοντας σε μία άνετη σχετικά επικράτηση με 50 – 61.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τους Pourangers να έχουν μικρό προβάδισμα 16 – 14, με το δίδυμο Καραλάκη με 7 και Μαρκόπουλο με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση. Για τους Optimus, ξεχώρισε ο Καλτσάκας με 6 πόντους, με Δάρα – Παπαδάκο να βάζουν από ένα τρίποντο.

Οι Optimus έσφιξαν την άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και με πρώτο βιολί τον Δάρρα με 4 πόντους, τους Παπαδάκο – Σκουτέρη να σκοράρουν από τα 6,75 και τρείς ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλαθάκι, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21-32. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, 3 πόντους έβαλε ο Δραγάνης και ένα καλάθι ο Γεωργιόπουλος.

Το παιχνίδι έγινε πολύ γρήγορο στην τρίτη περίοδο, με τον Μπούτζη να δίνει άλλο αέρα στους Pourangers και τον Καραλάκη να ντύνεται Στεφ Κάρι με τρία τρίποντα, για το 39-44. Τους Optimus κρατούσαν μπροστά στο σκορ κυρίως Σκουτέρης – Παπαδάκος με ένα τρίποντο έκαστος.

Οι Pourangers μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να γυρίσουν το ματς με μπροστάρη τον Παπαδόπουλο με 6 πόντους, αλλά οι Optimus με την τριάδα Καλτσάκα(5), Παπαδάκο(4) και Δελβινακιώτη(4) να ηγούνται στην επίθεση, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 50-61.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Καλτσάκας με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραλάκης 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Pourangers είχαν 14 / 39 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 7 / 18 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Optimus είχαν 21/47 δίποντα, 6 / 10 τρίποντα, 1 / 5 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Pourangers(Στρατόπουλος):Γεωργιόπουλος 2, Δραγάνης 6, Καραλάκης 18, Μαρκόπουλος 6(14ρ.), Μπούτζης 5, Παπαβασιλείου, Παπαδόπουλος 13, Παπακανέλου , Πιστεύος , Στρατόπουλος , Τριανταφυλλίδης.

Optimus Priamus(Χατούνογλου ): Δάρας 11, Δελβενακιώτης 8, Καλτσάκας 13, Λοΐζος 6(8ρ.), Ορφανουδάκης, Παπαδάκος 13, Σκουτέρης 6, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 2.

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των νικητών!