15/10/2022
Ανακασιακός 12 10 9 16 - 47 -
Ραμολιμέντα 9 13 28 12 - 62 -

Ο Καραδήμας "καθάρισε" για τα Ραμολιμέντα!

Τα Ραμολιμέντα με αρκετές ελλείψεις, πήραν την δεύτερη νίκη τους, απέναντι στον νεοσύστατο Ανακασιακό . Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά από την αρχή, τα βρήκαν όμως σκούρα στο πρώτο μισό, απέναντι στην ομάδα του Αλεξίου . Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Ραμολιμέντα με καθαρό μυαλό και με το παιχνίδι που μας έχουν συνηθίσει, τελικά έφτασαν στη νίκη με σκορ 47-67 .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε τα Ραμολιμέντα να είναι μπροστά στο σκορ(0-7), με τον Εμμανουηλίδη να έχει 4 πόντους και τον Τσαφαντάκη 3. Όλα έδειχναν ότι θα οδηγήσουν την ομάδα τους σε μια εύκολη νίκη, όμως ο Ανακασιακός είχε άλλη άποψη. Με τον Ρομπότη να σκοράρει 8 πόντους, δεν έφερε μόνο το παιχνίδι στα ίσα , αλλά στο κλείσιμο του δεκάλεπτου ήταν στο +3 με σκορ 12-9.

Στο δεύτερο μέρος, για τα Ραμολιμέντα, ο Εμμανουηλίδης και ο Καραδήμας είχαν από 4 πόντους, ενώ για τον Ανακασιακό, Ρομποτής και Μακρής είχαν από 4 πόντους. Οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες και πήγαν στην ανάπαυλα στην απόλυτη ισορροπία(22-22)"

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τα Ραμολιμέντα μπήκαν στο παρκέ με άλλο πρόσωπο. Με πιεστική άμυνα, οι "Μοβ" και με τον Καραδήμο να είναι σε εξαιρετική μέρα, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +19(31-50) . Από την άλλη ο Ανακασιακός βρέθηκε σε απόλυτη σύγχυση, χωρίς να μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων του.

Στο τελευταίο μέρος, τοι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά που είχαν ήδη και πήραν την νίκη με σκορ 47-62 . Ο Ανακασιακός κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις, παρά την ήττα και έδωσε υποσχέσεις για την συνέχεια!

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Καραδήμας, με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ . Από τον Ανακασιακό ξεχώρισε ο Ρομπότης, με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Ο Ανακασιακό είχε 15/44 δίποντα , 4/24 τριποντά , 5/12 βολές ,7 ριμπάουντ , 14 ασίστ και 3 κλεψίματα

Τα Ραμολιμέντα είχαν 17/53 δίποντα , 6/24 τριποντά , 10/14 βολές ,36 ριμπάουντ , 17 ασίστ και 6 κλεψίματα

Ανακασιακός (Αλέξανδρος Αλεξίου): Αλεξίου 4, Κάρλος Αλέξανδρος, Κάρλος Κωσταντίνος 3 (1), Καμζέλας 3, Καραμάνης, Κατσίκας, Μακρής 7 (2), Μπάλος, Παπαδόπουλος, Ρομπότης 17 (1), Τζομπανάκης 2 , Φλώρος 11 .

Ραμολιμέντα (Παρλαβάτζας): Γουρίωτης 4, Δεδεμάδης 6 (2), Δημόραγκας 2, Εμμανουηλίδης 13, Καραδήμας 29 (4), Μπονώρης, Ποστάλης, Τσαφαντάκης 5, Χασιώτης 2, Τζιώκας 1 .

Τι μας άρεσε : Η ζωντάνια που έβγαλαν στο γήπεδο οι δυο ομάδες