26/10/2020
Termites 12 17 9 8 - 46 -
Terroristas 15 10 9 6 - 40 -

Ο Καρκατσέλης στην αντιτρομοκρατική!

Ένα όμορφο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο Basketaki Arena το Σάββατο το απόγευμα με τους Termites να υποδέχονται τους Terroristas και να τους νικούν με 46-40. Αν και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγαν με 10 πόντους, οι Terroristas ισορρόπησαν αλλά δεν κατάφεραν την ανατροπή και έτσι οι Termites έκαναν το 3/3 στον όμιλο.
Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες, καθώς στα πρώτα λεπτά ήταν εύστοχες δείχνοντας πως θα έχουμε μεγάλο σκορ στο παιχνίδι. Στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 11-6 όμως οι Terroristas βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν και με Buzzer Beater τρίποντο του Νικολόπουλου να περάσουν μπροστά με 12-15. Ο Καρκατσέλης ξεχώρισε με πέντε για τους Termites, ο Νικολόπουλος καλύτερος με οχτώ για τους Terroristas.
Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν οι Termites, οι οποίοι στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου έτρεξαν σερί 13-0 και ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10, 25-15 (16′). Οι Terroristas πήραν μπρος από εκεί και έπειτα και με επιμέρους σκορ 4-10 στα τελευταία λεπτά μείωσαν στο 29-25, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Άλλους οχτώ πόντους έβαλε ο Καρκατσέλης για τα Μυρμήγκια, ο Κονοφάος ξεχώρισε με τέσσερις για τους φιλοξενούμενους.
Με πέντε πόντους από τους Termites, και έχοντας δεχτεί μόλις δύο ενδιάμεσα, το σκορ έγινε 34-27 (23′). Όμως ο Μαυρίδης με δύο απανωτά τρίποντα και μια βολή του Στράτη το σκορ έγινε 34-33 (25′). Οι Termites σκόραραν μετά από πέντε λεπτά ενώ οι Terroristas δεν σκόραραν πάλι στο δεκάλεπτο και έτσι στην λήξη του το σκορ ήταν 38-34 υπέρ των “Πορτοκαλί”. Ο Καρκατσέλης είχε τους τέσσερις από τους εννέα πόντους της ομάδας του ενώ ο Μαυρίδης πέτυχε τους έξι από τους εννέα των “Τρομοκρατών”.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο πλέον η άμυνα και των δύο ομάδων πρωταγωνίστησε, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες και έκαναν και πολλά λάθη. Πιο τυχεροί οι Termites οι οποίοι κατάφεραν να συγκρατήσουν το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο καθώς οι Terroristas πέταξαν στα σκουπίδια όσες ευκαιρίες τους έδωσαν οι αντίπαλοι τους. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 46-40 για τους Termites, με τον Καρκατσέλη να έχει τέσσερις πόντους για τους νικητές, ενώ ο Κονοφάος είχε τρεις για τους ηττημένους.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Καρκατσέλης με 21 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 6/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ο Νικολόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/10 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/10 βολές, 14/33 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και κανένα μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/14 βολές, 12/46 δίποντα και 4/32 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 2 τάπες και 6 λάθη.

Termites (Αποστολόπουλος): Πολύδωρος 2 (6ρ), Μπιμπούδης 6 (2), Αποστολόπουλος 3 (1), Καρκατσέλης 21 (2τρ 8ρ), Τουμπακάρης 6 (10ρ), Βρυώνης 6, Χατζητσομπάνης (10ρ), Φιλιππαίος 2.
Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 8 (2), Νικολόπουλος 10 (1τρ 13ρ 5κλ), Βατικιώτης 2, Παπαγιάννης, Τσιαούσης 6 (9ρ), Μπουγάς 4, Στράτης 1, Κονοφάος 7 (1), Καρδάσης 2.
Τι μας άρεσε: Η ένταση του παιχνιδιού που ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του.