25/10/2019
Los Abeles Fakers 15 7 14 5 - 41 -
Gunners 5 15 17 16 - 53 -

O «Kill Bill» των Gunners!

Έχοντας σε σπουδαία μέρα τον Βασίλη Ακουμιανάκη, οι Gunners επικράτησαν των Los Abeles Fakers με 41-53 στο κλειστό του Κολωνού για την πρώτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς, αφού με τρίποντα των Μαυρακάκη, Φωτεινού και Τζαφέρη δίποντα του Π. Βογιατζή προηγήθηκαν με 15-5, στέλνοντας μήνυμα στον αντίπαλο ότι δεν θα έχει εύκολο βράδυ. Οι Gunners που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, σκόραραν με τους Ακουμιανάκη και Ζούρο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνά τους, δεχόμενοι μόλις 7 πόντους και με μπροστάρη στην επίθεση τον Ακουμιανάκη, μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 22-20. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως με δίποντα των Θανάση και Παναγιώτη Βογιατζή, παρέμειναν σε θέση οδηγού.

Το προβάδισμα των Gunners ήρθε τελικά στο τρίτο δεκάλεπτο, χάρη στους συνεχόμενους πόντους του εξαιρετικού Ακουμιανάκη και του θετικού στο ντεμπούτο του, Κωστακιώτη. Οι «Απατεώνες» είδαν τον Αντωνάκη να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει λύσεις στην επίθεση, όμως η πλάστιγγα είχε αρχίσει να γέρνει υπέρ των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 36-37.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία και τον Ακουμιανάκη σε «ημιάγρια» κατάσταση, οι Gunners διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας σχετικά εύκολα στη νίκη με 41-53. Οι γηπεδούχοι στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, ξέμειναν από δυνάμεις, «κόλλησαν» στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Ακουμιανάκης με double double και 28 πόντους (13/21 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/8 βολές, 20 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θ. Βογιατζής με 9 πόντους (4/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/49 δίποντα (26,5%), 4/25 τρίποντα (16%) και 3/5 βολές (60%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/54 δίποντα (35,2%), 3/22 τρίποντα (13,6%) και 6/14 βολές (42,9%). Μάζεψαν 58 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 7 (1), Θ. Βογιατζής 9, Τζαφέρης 9 (1), Κωνσταντακάκης, Κωνσταντουδάκης, Μαυρακάκης 3 (1), Π. Βογιατζής 10, Φωτεινός 3 (1)

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 2, Πάνιας, Καλογιαννίδης 2, Ζούρος 3 (13 ριμπ.), Ρίκκος 2, Κωστακιώτης 16 (3), Καραμπέτσος, Μιχαλόπουλος, Πέππας, Ακουμιανάκης 28

Τι μας άρεσε: Με την προσθήκη του Ακουμιανάκη οι Gunners ανέβηκαν επίπεδο και δείχνουν έτοιμοι για μεγάλα πράγματα.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.