08/02/2023
Retrolls 10 12 9 18 - 49 -
In Da Hood 14 11 15 22 - 62 -

Ο Κυριακίδης έδωσε την νίκη στους In Da Hood!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι In Da Hood και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασιες του Κυριακίδη και του Μπάρκου. Οι Retrolls δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και να απαντήσουν με τα καλάθια του Γκόγκα διαμορφώνοντας το 10-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν την αντεπίθεση τους. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και στην επίθεση έψαξαν τον ασταμάτητο Γραμματίκα κοντά στη ρακέτα. Οι In Da Hood δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους στο ζωγραφιστό όμως με τους πόντους του Παλλάκη κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν τον πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 22-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Πίεσαν τους αντιπάλους τους αναγκάζοντας να υποπέσουν σε πολλά λάθη και στην επίθεση ο Ευθυμίου βγήκε μπροστά για την ομάδα του ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Retrolls δεν κράτησαν την ψυχραιμία τους στην πίεση των αντιπάλων τους και παρά τα όμορφα καλάθια του Γκόγκα και του Παπαδόπουλου, οι κακές επιλογές στοίχησαν με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 31-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι In Da Hood συνεχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά. Οι Retrolls προσπάθησαν να πάρουν ότι μπορούν από το ματς με τους πόντους τυ Γραμματίκα και του Τσέλιου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 49-62.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ευστάθιος Κυριακίδης με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Παπαδόπουλος με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Retrolls: Αναγνωστόπουλος, Γραμματίκας 17, Ανουσάκης, Γκόγκας 8(2), Τρικαλιώτης 5(1), Πιτένης, Τσέλιος 13(1), Παπαδόπουλος 6, Φωτακάκης, Σιδερίδης.

In Da Hood: Δόντσιος, Κυριακίδης 27(1), Ευθυμίου 13(1), Παλλάκης 9, Μπάρκος 9(2), Κεσίδης 4.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του ασταμάτητου Κυριακίδη.