15/06/2020
Λύκοι 6 8 2 8 - 24 -
Kolosos Dunk n' Donuts 9 1 10 3 - 23 -

Ο Κολυτός … ήθελε νίκη

Σε ένα ματς γεμάτο δυνατές μονομαχίες και ακόμα πιο δυνατές άμυνες, οι Λύκοι πήραν τη νίκη με 24-23 απέναντι στον Koloso Dunk n' Donuts, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, το απόγευμα της Κυριακής, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.
Όμορφο ξεκίνημα στον αγώνα για τις δύο ομάδες με τους Χουλιαρά, Σάββα και Θεοδωρολέα να σκοράρουν. Στη συνέχεια είχαμε αρκετά λάθη, αποτέλεσμα του γρήγορου ρυθμού, σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 6-9 υπέρ των ροζ.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου φάνηκε ξεκάθαρα η επίδραση της μεγάλης αποχής λόγω κορονοϊού, ειδικά για τον Koloso, με την ομάδα των φιλοξενούμενων να απέχει 12 λεπτά από την επαφή με το σκορ, με τους Λύκους να το εκμεταλλεύονται και να μπαίνουν στα αποδυτήρια με 14-10, έπειτα από δύο τρίποντα από Κατσίκη και Σάββα με τη λήξη.
Μεταμορφωμένοι οι παίκτες του Kolosou, με ένα καλό ξεκίνημα επιθετικά και σφίξιμο της άμυνας, με τον Ρούσση να μπαίνει και να αλλάζει τον ρυθμό του αγώνα με δύο καλάθια, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το 16-20 μπροστά.
Δυνατές μονομαχίες και μόνο ένα καλάθι του Κούβελα στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη πολύ, με το άγχος στην τελική προσπάθεια να είναι εμφανές. Κάπου εκεί, ο Κολυτός ανέλαβε την ευθύνη και με πέντε πόντους, ένα δίποντο και ένα τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα των Λύκων, αρκετό να τους δώσει το ροζ φύλλο αγώνα με 24-23.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάνος Κατσίκης με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.
Από πλευράς Kolosou ξεχώρισε ο Θεοδωρουλέας με 5 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι Λύκοι είχαν 5/36 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 2/7 βολές, 34 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη.
Συνολικά ο Kolosos είχε 9/38 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 2/7 βολές, 52 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.