06/01/2020
Shadows 8 7 11 17 - 43 -
Komic Mastoras BC 14 9 7 18 - 48 -

Ο Komic Mastoras το ντέρμπι!

Βράδυ Σαββάτου στην Ανθούσα όπου οι Shadows(5-2) υποδέχθηκαν σε μια εξ αναβολής αναμέτρηση της όγδοης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development II League τον Komic Mastora(6-1) με τους τελευταίους να επικρατούν διατηρώντας την πρωτοπορία στον όμιλο κάνοντας ιδανικό ποδαρικό για τη νέα χρονιά μετά από μια καλή σχετικά εμφάνιση !

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενουμένων με τον Νικόλα(6π) στη ρακέτα και τον Σπυράτο (6π με δύο ριπές) πολυβολητή συνάμα με την εξαιρετική τους άμυνα έκαναν ένα 01-4 σερί μέσα στα πρώτα έξι λεπτά , ωστόσο οι “Σκιές” αντέδρασαν με τα τρίποντα των Τόλια & Γαβριελάτου απαντώντας με το δικό τους 8-0 ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο σε κοντινή σχετικά απόσταση (8-14).

Ο χαμηλός ρυθμός διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τα “μαστόρια” με τον Ευσταθόπουλο(4π με μια κανονιά) να τους φέρνει στο +9(11-20) αλλά οι Κακούρης(3π) και Γ.Γάτσιος(2π) αντέδρασαν με τη διαφορά ωστόσο να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο (15-23).

Οι παίκτες του Στάμου  ελέγχοντας το τέμπο μετά την ανάπαυλα έφτασαν ως το +10(20-30)αλλά σίγησαν τα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι αντίπαλοι τους  και με τον Γ.Γάτσιο(5π) και τη βόμβα τριών πόντων του Σ. Γάτσιου μίκρυναν την απόσταση στη λήξη της (26-30).

Η τελική ευθεία του αγώνα έκρυβε αρκετές συγκινήσεις. Οι Shadows , παρότι είχαν μείνει με 5 παίκτες λόγω τραυματισμού του Τόλια, με τον Γαβριελάτο (6π)να βρίσκει στόχο από τα 6.75 και τον Κακούρη (7π)να παίζει σχεδόν σε όλες τις θέσεις σε άμυνα και επίθεση ισοφάρισαν (37-37) και παρέμειναν κοντά, ωστόσο ο Νικόλας (6π) με τον Αθάνο(4π) ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε απόσταση σχετικής ασφάλειας (37-45). Μολαταύτα οι γηπεδούχοι είχαν τις δυνάμεις και το σθένος τα δύο τελευταία λεπτά να φτάσουν σε απόσταση μιας ανάσας (43-45), αλλά στο τέλος μίλησε ο Σπυράτος που με τρίποντο μαχαιριά στα 15” εξασφάλισε το ροζ φύλλο για την ομάδα του με το τελικό 43-48!

Mvp του αγώνα & των νικητών ο σέντερ Τίμος Νικόλας (15π, 6ρ, 1κλ & 2 λάθη). Από τους αντιπάλους τους καλύτερος  ο “διπλός”all around  Σάκης Κακούρης (15π,13ρ,1ασ, 3κλ & 3 λάθη).

Η στατιστική απεικονίζει σχετική ισορροπία των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές υπερίσχυσαν σε ποσοστά (32-20% εντός πεδιάς),  εκτέλεσαν λίγο καλύτερα από το τρίποντο(22-20%) όσο και από τη γραμμή των προσωπικών(43-56%) ,υστέρησαν στη συλλογή των “σκουπιδιών”  (51-39  ριμπάουντ), αλλά τα πήγαν καλύτερα στα  κοψίματα (1-4),  με ελαφρά καλύτερη  δημιουργία(7-9 ασιστ)& λίγο χειρότεροι σε κλεψίματα (12-9)  και λάθη (17-22)

Shadows(Καραμάνος) :  Πασχάλης 3(7ρ,3ασ,3κλ), Κακούρης 13, Γαβριελάτος 9(3τρ, 5ρ,2κλ),Γάτσιος Σ. 5(1τρ, 9ρ, 2κλ), Τόλιας 3(1τρ, 2κλ, 5ρ), Γάτσιος Γ. 8(10ρ,1 κοψ)

Komic Mastoras(Στάμου) :  Σπυράτος 12(4), Αυγερινός 1(2κλ), Αγγελής 2, Νικόλας 15, Ευσταθόπουλος 8(1τρ, 3ασ, 3κλ), Αθάνος 4(9ρ,2κοψ), Γεράκης 2(1κοψ), Διαλελής 2(6ρ), Σερεβέτας 2(9ρ,4ασ, 1κοψ)

Τι μας άρεσε : Οι ομάδες πάλεψαν για τη νίκη που κρίθηκε στην αριθμητική υπεροχή αλλά και την ψυχραιμία των “Mαστόρων” που δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Τόλια, αλλά και το μικρό ρόστερ των γηπεδούχων.