24/10/2019
Retro Pacers 15 13 27 25 - 80 -
Flood BC 13 14 21 23 - 71 -

Ο Κοψιδάς και… οι άλλοι!

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Κοψιδά, οι Retro Pacers ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην D2 League, αφού επικράτησαν των Flood με 80-71 στο κλειστό του Μενιδίου το βράδυ της Δευτέρας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης (13-15). Για τους Flood ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, οι Σταματόπουλος και Γρηγορακάκης, ενώ για τους Retro οι Κοψιδάς και Ευσταθίου έκαναν την διαφορά στην επίθεση.

Με την είσοδο του Ασπιώτη και την ενεργοποίηση του Χριστοδούλου, οι Flood έγιναν πιο παραγωγικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 24-19. Η απάντηση των Retro ωστόσο, δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Βέλλη και Αναγνωστόπουλο, οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα σερί 3-9 και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 27-38 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα του Ασπιώτη και δίποντα του εξαιρετικού μέσα στην ρακέτα Ζαφειρόπουλου, επέστρεψαν στο ματς και έστειλαν μήνυμα στον αντίπαλο ότι θα διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους. Οι Retro χάρη στην επιθετική δεινότητα του Κοψιδά και τα οργανωτικά καθήκοντα του Βέλλη, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και παρέμειναν σε θέση οδηγού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-55).

Μέχρι τα μισά του τετάρτου δεκαλέπτου, οι Flood παρέμεναν κοντά στο σκορ, με τους Ασπιώτη και Σταματόπουλο να σκοράρουν πίσω από την γραμμή των 6.75. Το μαρκάρισμα του Κοψιδά ωστόσο παρέμενε άλυτος γρίφος γι’ αυτούς και εν τέλει το πλήρωσαν. Ο γκαρντ των Retro Pacers έβαλε καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους και με 12 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 80-71.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Κοψιδάς με 33 πόντους (14/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταματόπουλος με 24 πόντους (3/5 δίποντα, 6/12 τρίποντα). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα (34,1%), 12/38 τρίποντα (31,6%) και 7/13 βολές (53,8%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/56 δίποντα (51,8%), 5/20 τρίποντα (25%) και 7/9 βολές (77,8%). Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Βέλλης 13 (2 τρ., 11 ριμπ.), Κοψιδάς 33 (1), Αναγνωστόπουλος 10, Δαμανάκης 2, Εμμανουηλάκης 8 (11 ριμπ.), Τσιλιμπάρης 7 (1), Ευσταθίου 7 (1)

Flood (Ασπιώτης): Χριστοδούλου 3 (1), Γρηγορακάκης 6. Σταματόπουλος 24 (6), Ζαφειρόπουλος 11 (10 ριμπ.), Δεδούσης, Ασπιώτης 20 (4), Αλικανιώτης 5 (1), Χριστοφίλης 2

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Κοψιδά. Πήρε από το… χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 17 λάθη των Retro Pacers.