05/07/2021
Άξονας BC 21 20 22 20 - 83 -
Themis BC 17 15 15 18 - 65 -

Ο Κωστακίδης οδήγησε τον Άξονα στην νίκη!

Ο Άξονας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Κωστακίδη (11 πόντοι) να είναι για άλλο ένα παιχνίδι σε εξαιρετική φόρμα τελείωσε την περίοδο προηγούμενος στο σκορ. Ο Κωστακίδης είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του με τον Ερμείδη να πετυχαίνει πέντε πόντους και τον Βουνάκη να ευστοχεί σε ένα μεγάλο τρίποντο. Οι Honeymood Themis προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και με τον Γεωργίου (οχτώ πόντοι) μείωσε στο 21-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Σαρρή να έχει εφτά πόντους αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Άξονας συνέχισε την καλή του άμυνα και μετουσίωνε τα κλεψίματα που έκανε σε καλάθια, με τον Τραχανέλη να έχει έξι πόντους και τον Ερμείδη να έχει πέντε πόντους, σχηματίζοντας το 41-32 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Honeymood Themis απαντούσαν στα καλάθια των γηπεδούχων. Στη  συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-0 διαμορφώνοντας το 58-40 έξι λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τα καλάθια των Ανδρέου και Παπαδημητρίου μείωσαν σε 63-47.

Στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού είχαμε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Τερζή να πετυχαίνει εφτά πόντους. Ο Άξονας όμως έβρισκε λύσεις με τον Κωστακίδη να σημειώνει 10 πόντους και να διαμορφώνει το τελικό 83-65.

Άξονας: Βουνάκης 12 (3τρ., 6ρ., 5ασ.), Τζιβάνης 0, Ερμείδης 18 (1τρ., 6ρ., 2κλ.), Σαρόγλου 4, Κωστακίδης 24 (1τρ., 12ρ., 3κλ.), Κυπριανίδης 6 (4ασ.), Γκόφας 4 (6ρ.), Τραχανέλης 9 (3τρ., 2κλ.), Μαργώνης 6 (2τρ.)

Honeymood Themis: Σαρρής 14 (2τρ., 2κλ.), Γεωργίου 16 (2τρ., 5ρ.), Παπαδημητρίου 5 (1τρ.), Ματακίδης 2, Ανδρέου 7 (4κλ.), Τερζής 18 (1τρ., 9ρ., 6ασ., 4κλ.), Τικπασάνογλου 1 (5ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο Κωστακίδης ήταν για άλλο ένα ματς εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.