04/07/2020
Brazzers 17 15 24 12 - 68 -
Gladiators 13 29 13 11 - 66 -

Ο Κούρογλου είπε την τελευταία λέξη!

Με τον Ορέστη Κούρογλου να σημειώνει buzzerbeater, οι Brazzers κέρδισαν με 68-66 τους Gladiators στο Enersize, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Brazzers μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Κατέρη, Βαρθολομαίο και Κούρογλου να ηγούνται στην επίθεση, προηγήθηκαν με 17-13 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους «Πολεμιστές», 4 πόντους σημείωσε ο Γκαλάς, ενώ 3 πρόσθεσε ο Βασίλης Τσακίρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πρίτσου αντέδρασε και με επιθετικό ρεσιτάλ, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-32, τρέχοντας ένα επιμέρους 29-15 σερί. Δημήτρης Πρίτσος από την μία με 8 πόντους και Ορέστης Κούρογλου από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν καρμπόν με το πρώτο. Οι «κίτρινοι» με τον Μίλτο Βαρθλολομαίο να οργιάζει στο παρκέ με 11 πόντους, έτρεξαν ένα δικό τους 24-13 σερί και προηγήθηκαν με 56-55 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τους Gladiators, 6 πόντους έβαλε ο Μισιχρόνης, ενώ 5 πρόσθεσε ο Γκαλάς.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για την νίκη. Οι Brazzers, προηγήθηκαν με 62-55, ωστόσο ο Βασίλης Τσακίρης με 11 δικούς του προσωπικούς πόντους, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η παρέα του Πρίτσου θα πάρει την νίκη, ο Ορέστης Κούρογλου, μάζεψε επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ έδωσε την νίκη στους Brazzers με 68-66.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ορέστης Κούρογλου με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πρίτσος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Brazzers είχαν 29/66 εντός πεδιάς, 6/24 τρίποντα και 4/15 ελεύθερες βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Gladiators είχαν 28/71 εντός πεδιάς, 5/28 τρίποντα και 5/13 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, ενώ έκαναν και 12 λάθη.

Brazzers (Βαρθολομαίος): Αμπάζογλου 6, Κατέρης 11, Βαρθολομαίος Ν 4, Βαρθολομαίος Μ 21, Κούρογλου 21, Ζαφειράκης 5.

Gladiators (Πρίτσος): Τσακίρης 20, Αρφαράς 3, Πρίτσος 10, Μισιχρόνης 12, Ρούσσος 6, Γκαλάς 15

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης και το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!