05/10/2023
Retro Pacers 22 7 19 23 - 71 -
Alepoudiarides BC 12 16 4 19 - 51 -

Ο παλιός είναι αλλιώς!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Evolution οι Retro Pacers, καθώς το βράδυ της Πέμπτης 6 Οκτωβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου παρά το νωθρό τους ξεκίνημα, επέβαλαν το τέμπο τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά κι έφτασαν σε μία εύκολη σχετικά επικράτηση με 71-51 απέναντι στους ενθουσιώδεις αλλά άπειρους Alepoudiarides.

Οι Αλεπουδιάρηδες έδωσαν τρελό ρυθμό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ήταν εύστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση και με οδηγούς στην επίθεση τους Παυλάκο(5), Κουτσάγια και Χατζηαντωνιάδη, προηγήθηκαν με 7 – 12 στον πέμπτο λεπτό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια οι Retro ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα και με εντυπωσιακό σερί 15 – 0, με μπροστάρη τον Μπουρμπόν με 8 πόντους, ξέφυγαν 22 – 12.

Οι Retro ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο με έξι άγονα λεπτά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Χατζηαντωνιάδη με 6 πόντους και τρίποντο του Βιολιδάκη να πλησιάσουν στον πόντο. Η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου βρήκε λύσεις στη συνέχεια με τρίποντο του Κουφόπουλου και καλάθια από Βέλλη – Αναγνωστόπουλο, για να έρθει απάντηση από Γιουβανάκη και τρίποντο του Κάλλη , διαμορφώνοντας το 29 – 28 του πρώτου ημιχρόνου.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Retro το τρίτο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενοι την αφλογιστία των αντιπάλων, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τους 19 πόντους στο ενεργητικό τους, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 16. Μπουρμπόν(6), Βέλλης(5) και Κουφόπουλος(4), ήταν οι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, ενώ το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς για τους φιλοξενούμενους ,που έκαναν πολλά λάθη κι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πέτυχε ο Κουτσάγιας.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Alepoudiarides να παλεύουν να μειώσουν με κορυφαίο τον Κουτσάγια με 8 πόντους και τους Retro κάνοντας διαχείριση και βρίσκοντας πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Αναγνωστόπουλου – Κουφόπουλου που πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος και τον Μπουρμπόν από κοντά με 5, έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 71 – 51 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Κουτσάγιας με 15 πόντους 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Retro είχαν 24 / 58 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 8 / 14 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Alepoudiarides είχαν 16 / 41 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 12, Βέλλης 7(6 ας.), Γεωργάρας 7(12ρ.), Καζαφέρης, Κοκκώνης 4, Κουφόπουλος 17, Μπουρμπόν 17(10ρ.), Σέμπογλου 7.

Alepoudiarides(Τζιώτης): Βιολιδάκης 4, Γιουβανάκης 4, Κάλλης 5, Κουτσάγιας 15(12ρ.), Παυλάκος 12(8ρ.), Τζιώτης, Χατζηαντωνιάδης 11(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και η διαχείριση που έκαναν στη συνέχεια οι μετέπειτα νικητές.