31/03/2024
Remal Madri 18 16 12 16 - 62 -
Slam Ducks 18 12 10 11 - 51 -

Ο Λουκόπουλος δείχνει το δρόμο στη Remal!

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες εστίασαν κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, με το σκορ να μένει τελικά στο ισόπαλο 18 – 18.Η Ρεμάλ μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού με το δίδυμο Λουκόπουλου με 9 και Σ. Ρηγόπουλου με 7 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί, με τις Πάπιες να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση τον Σαφρά με 14 πόντους, να ροκανίζουν σιγά σιγά τη διαφορά και με το τρίποντο του Χάλδα να φέρνουν το ματς στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου και είχαν το προβάδισμα με τον Σαφρά να βάζει 4 πόντους και τρίποντα από Προφήτη – Τσουμάκο. Η Ρεμάλ ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και με τον Λουκόπουλο να συνεχίζει το βιολί του με 7 πόντους και τον Πολύδωρο να κερδίζει μάχες μέσα στη ρακέτα με 6, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 34 – 30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο(12-10), οι ομάδες δεν σκόραραν με την ίδια ευκολία, με τους τυπικά γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 6(46-40). Ο Λουκόπουλος έδωσε το έναυσμα με 7 πόντους και ο Π. Ρηγόπουλος πήρε την σκυτάλη στην συνέχεια με 4 για το προβάδισμα των Μαδριλένων. Στην αντίπερα όχθη, ο Σαφράς συνέχισε να είναι μακράν ο κορυφαίος παίκτης των Ducks με 7 πόντους και ο Χάλδας έδωσε μία λύση με σουτ από τα 6.75.

Ο Τσουμάκος με 5 πόντους ήταν το κρυφό όπλο των Ducks στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 48 – 45. Σε εκείνο το σημείο, οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό με Αγαδάκο(4) – Πολύδωρο και με τον Λουκόπουλο να βάζει ακόμα δύο σουτ από μέση απόσταση, άνοιξαν τη διαφορά και επικράτησαν με 62-51, παίρνοντας παράλληλα ικανοποιητικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Λουκόπουλος με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σαφράς με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ .

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 8(11ρ.), Κουςουρής 3, Λουκόπουλος 28(8ρ.), Ναυπλιώτης 4(7ρ.), Νικάκης, Πολύδωρος 7(10ρ.), Π.Ρηγόπουλος 4, Σ. Ρηγόπουλος 8(7ρ.).

Slam Ducks(Χάλδας): Λειβαδής 4(9ρ.), Μαυροζούμης, Πλούμπης 8, Προφήτης 5(8ρ.),Σαφράς 28(14ρ.), Τσουμάκος 8, Χάλδας 6.

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία και η ικανότητα της Ρεμαλ να αντιδράει σε κάθε προσπάθεια των Slam Ducks.