09/11/2019
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 15 18 9 24 - 66 -
Iron Maidan 14 13 15 14 - 56 -

Ο Μαντάς «ξόρκισε» τους Iron Maidan!

Την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Development League πήραν το βράδυ της Πέμπτης στον Κολωνό οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησαν των Iron Maidan με 66-56, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Ανυπότακτους Γαλάτες να προηγούνται με 15-14 και τους Λαδά – Μαντά να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Το δίδυμο Μίμη Μακρή – Παληγιάννη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των λευκών στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 5 πόντους έκαστος, ενώ από 2 είχαν οι Άρης Μακρής και Ζηρίνης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Τερζή είχε κάποια καλά διαστήματα και με δράστες τους Μαντά (5π), Ανδρικόπουλο (4π), Φραντζεσκάκη (4π) και Μπετχαβά (3π), πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 33-27. Τους Iron Maidan κράτησαν κοντά στο σκορ οι Φωτεινάκης (6π) και Δέλλιος (3π), με τους Παληγιάννη και Μίμη Μακρή να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πήραν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων, 35-27, ωστόσο οι “Μαϊντανοί” αντέδρασαν και με 6 πόντους του Παληγιάννη, αλλά και τρίποντες βόμβες των Κίσσα, Μίμη Μακρή και Δέλλιου, έφεραν το ντέρμπι σε απόλυτη ισορροπία, 42-42. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο έβαλε ο Μπετχαβάς, τον οποίο ακολούθησαν οι Μαντάς, Φραντζεσκάκης και Λαδάς. Σκορ τρίτης περιόδου 42-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες έκαναν πιο σωστές επιλογές και με τον Μαντά να πετάει φωτιές με 16 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Μπετχαβά και Λαδά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-56. Τα μακρινά σουτ των αντιπάλων πλήγωσαν την ομάδα του Μαρινάκη και έτσι οι 4 πόντοι του Δέλλιου και το τρίποντο του Φωτεινάκη δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 20/53 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/22 βολές, 12/39 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Mvp των Γαλατών ο Φραντζεσκάκης με 10 πόντους (double – double), έχοντας 0/2 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Μίμης Μακρής με 12 πόντους (double-double, έχοντας 4/6 βολές, 1/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Γαλάνης 2, Μαντάς 27 (3), Φραντζεσκάκης 10, Ζιώτας, Μπετχαβάς 9 (3), Φώτου 2, Καζάνας 2, Λαδάς 10, Ανδρικόπουλος 4

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 15, Μακρής Μ. 12 (2), Ζηρίνης 3, Μακρής Α. 4, Γεωργακόπουλος, Κίσσας 3 (1), Φωτεινάκης 9 (1), Δέλλιος 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το show του Παναγιώτη Μαντά!