13/10/2020
Peristeri Histons 11 8 12 7 - 38 -
Orlando Tragics 11 5 15 8 - 39 -

Ο Μεϊντάνης ήθελε νίκη!

Με τρίποντο του Μεϊντάνη εφτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, οι Orlando Tragics έκοψαν πρώτοι το νήμα και πήρα τη νίκη απέναντι στους Peristeri Histons με 38-39, στην πολύ όμορφη αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΣΕΦ.
Το πολύ καλό ξεκίνημα του Δερβετζή και η διάθεση των Histons να τρέξουν οπότε τους δωθεί η ευκαιρία, έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους, με τους Καλαϊτζάκη και Μεϊντάνη όμως να απαντούν, το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 11-11.
Πόντο – πόντο η αναμέτρηση και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Καλαϊτζάκη να συνδέεται με το καλάθι, τους Στεφανίτση και Ντούκα να ακολουθούν για το προβάδισμα 19-16 των Histons για ημίχρονο.
Ανέβασε στροφές ο Κριαλάκος και πέρασε μπροστά τους Tragics στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Δερβετζή και Πλινθίδη να επιστρέφουν το προβάδισμα στη συνέχεια στους Histons με όμορφες προσπάθειες, για το 31-31 του τρίτου δεκαλέπτου.
Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου φαινόταν το παιχνίδι ότι πάει για … μεγάλο φινάλε, με τους Δερβετζή και Ντούκα να εκτελούν από τα 6.75, το Καλαϊτζάκη να σκοράρει και να κάνει το 38-34 και το παιχνίδι να φαίνεται πως καταλήγει στους γηπεδούχους. Εκεί όμως ο ψύχραιμος Κριαλάκος και ο … cold blooded Μεϊντάνης δεν άφησαν την ομάδα τους να φύγει με τπτ άλλο από το ροζ φύλλο αγώνα, με τον δεύτερο να βάζει το τρίποντο που έκρινε τον αγώνα, με σκορ 38-39 και τους Orlando Tragicsνα κάνουν θετικό ξεκίνημα στη φετινή Development κατηγορία!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Κριαλάκος με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.
Από Histons ξεχώρισε ο Ανδρέας Ντούκας με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 κλεψίματα.
Συνολικά οι Histons είχαν 16/39 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 3/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη.
Συνολικά οι Tragics είχαν 20/32 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 4/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 14 λάθη.
Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος-Κλήμης): Στεφανίτσης 2, Τσολακίδης 6, Καλαϊτζάκης 9, Δερβετζής 12 (6 ριμπ.), Κλήμης, Πλινθίδης Α. , Πλινθίδης Μ.  2 (7 ριμπ.), Μιχαλόπουλος 2, Ντούκας 5 (10 ριμπ.).
Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 2 (8 ριμπ.), Ζαφειρόπουλος 6, Βροντάκης 2, Μεϊντάνης 9 (10 ριμπ.), Κριαλάκος 11, Κωνσταντίνου 8, Αγαλόπουλος, Σιμιτιάν, Τσοχαντάρης 1.
Τι μας άρεσε: Μα φυσικά η τρίποντη βόμβα του Μεϊντάνη που έκρινε το πολύ όμορφο παιχνίδι που παρακολουθήσαμε!