03/11/2023
Nea Tripodokratia 12 13 12 18 - 55 -
Most Wanted 10 9 14 15 - 48 -

Tο μέλλον προμηνύεται λαμπρό για τη Nea Tripodokratia!

Νικήτρια σε ένα από τα μεγάλα ντέρμπι του δεύτερου ομίλου της Evolution βγηκε η Nea Tripodokratia, η οποία επικράτησε των Most Wanted, με τελικό σκορ 55-48, σε ένα χαμηλό σε σκορ αλλά όμορφο ματς.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα και των δύο ομάδων, οι οποίες από την αρχή έδειξαν ψήγματα από το τι μπορούν να κάνουν. Βασιλάκος με τέσσερις και Παπαδόπουλος με τρεις ήταν οι επιθετικοί ηγέτες των δύο ομάδων στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με προβάδισμα δύο πόντων, 12-10, μετά τους δύο πόντους του Κάλα από τους Most Wanted.

Παράσταση για ένα ρολo ήταν τα πρώτα οχτώ λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με τη Νέα Τριποντοκρατία με τον Αμανατίδη (5π) και τον Βασιλάκο (5π) να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους. Οι Most ξύπνησαν στο τελευταίο δίλεπτο με ένα δίποντο του Παπαδόπουλου, τον οποίο ακολούθησαν Καραμασιώτης με ένα τρίποντο και Πίκουλης με 2 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 25-19!

Ο Καραμασιώτης μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο μέρος και με δύο δικά του τρίποντα, έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής, 27-28, στους Μost. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους ποιότητα, με τέσσερις πόντους του Αμανατίδη και τρεις του Ιωαννίδη και του Βαλαμβάνου, πήραν ξανά κεφάλι στο προβάδισμα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σκορ 37-33.

Όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αμανατίδης και Γιαννίρης με τέσσερις και Βασιλάκος με τρεις οδήγησαν το χορό για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη οι Μost έκαναν μεγάλη προσπάθεια με μπροστάρηδες τον Καραμασιώτη (4π), τον Κάλα και τον Παπαδόπουλο (2π), χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετο, καθώς η Nea Tripodokratia παρέμεινε τελικά αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο ματς, επικρατώντας με 55-48.

Bettson MVP για τη Nea Tripodokratia αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 18 πόντους, 13 ριμπαουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους Most ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 17 πόντους,5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Αμανατίδης 16, Βαλαμβάνος 7, Μιχαλόπουλος 2, Κουρούμαλος 2, Βασιλάκος 11 (10ριμπ), Βενέτης 3, Γιαννίρης 12, Δεντάκης.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Κάλας 5 (2κλ) Καραμασιωτης 17, Μπλιθικιώτης 6, Ντάνασης, Παπαδόπουλος 9 (12ριμπ), Μήτσης, Πίκουλης 4, Κουσάκης 2, Αναγνώστης 5.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των Most στο τέλος.

Τι δε μας άρεσε: Η αχρείαστη ένταση ανά διαστήματα.