20/02/2020
Άνεμος BC 15 11 17 15 - 58 -
Piranhas 7 9 17 19 - 52 -

Ο μέτριος Άνεμος ετοιμάζεται για τελικό!

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Basketaki Cup πήρε την Τετάρτη το βράδυ στο ΓΣΠ ο Άνεμος, ο οποίος κέρδισε δύσκολα τα αποδεκατισμένα και επτάψυχα Piranhas με 58-52 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι Griffins – Sacatemento Kings!

Με τον Ζήση Βήττα να ξεκινάει ζεστός τον ημιτελικό με 8 πόντους και τον Ζιάκανο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια, ο Άνεμος πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα με 15-7. Ο Κανλής με 3 πόντους και οι Γραφιαδέλλης – Αφουξενίδης με 2 έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 22-9, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 26-16, μετά από 6 πόντους του Γεωργούση και 5 του Ζιάκανου. Τα Piranhas κράτησαν κοντά στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα οι 5 πόντοι του Μαρκόπουλου, ενώ από 2 είχαν οι Καμπής και Γραφιαδέλλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κούμουλου προσπάθησε να ξεφύγει περισσότερο, φτάνοντας στο +14, 38-24, διατηρώντας εν τέλει το +10 του πρώτου μέρους, 43-33, χάρη σε 5 πόντους του Γεωργούση, 4 του Δημητρόπουλου και τριποντάκι του Χούσου. Τα τρία συνεχόμενα τρόπους του Τριανταφύλλη και οι βοήθειες που πήρε από τους Μαρκόπουλο – Γραφιαδέλλη διατήρησαν ζωντανή την ομάδα του Βρύλλη σε εκείνο το διάστημα του ημιτελικού. Σκορ τρίτης περιόδου 43-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Piranhas κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας και δράστες στην επίθεση τους Κανλή (4π), Γραφιαδέλλη (3π), Γιώργο Λάιο και Μαρκόπουλο να πλησιάσουν απειλητικά στον πόντο, 45-44, 5:30 για την λήξη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα οι ερυθρόλευκοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και με τους Γεωργούση (5π), Καντιώτη και Χούσο να φωνάζουν παρών, πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό με 58-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 15/36 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/24 βολές, 14/47 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος για τον Άνεμο ο Καντιώτης με 7 πόντους, έχοντας ½ βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε άλλες τόσες ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τα Piranhas ο Τριανταφύλλης με 11 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 3/7 τρίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Άνεμος (Κούμουλος): Ζιάκανος 10 (2), Χούσος 7 (1), Βήττας 11, Αθανασίου 1, Δημητρόπουλος 4, Κωστόπουλος, Παππάς, Καντιώτης 7, Καρατσαρέας, Γεωργούσης 18 (2)

Piranhas (Βρύλλης – Κεχρής): Γρηγορίου 2, Τριανταφύλλης 11 (3), Λάιος Γ. 2, Κανλής 9, Λάιος Β., Μαρκόπουλος 11, Γραφιαδέλλης 11, Αφουξενίδης 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα και το πείσμα των Piranhas, όπως επίσης και το γεγονός πως ο Άνεμος, παρά την κακή του βραδιά, κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Βασίλη Λάιου και Γιάννη Καντιώτη!