21/03/2023
Nickan 7 8 16 8 - 39 -
Tsouvalia 12 9 9 12 - 42 -

Ο Μορφιάδης το έχασε, πανηγύρισαν τα Tsouvalia!

Μία δύσκολη νίκη κατάφεραν να πανηγυρίσουν τα Tsouvalia που το βράδυ της Τρίτης 21 Μαρτίου επικράτησαν 39-42 της Nickan. Ο Μορφιάδης δεν κατάφερε, στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, να πετύχει το τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την 10η νίκη τους στη σεζόν (10-9), με τη Nickan να υποχωρεί στο 5-14.

Στα του αγώνα, τα Tsouvalia πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κυριακίδη να είναι «ζεστός» πίσω από τα 6,75 κάνοντας το 4-10. Ο Μαρκόπουλος ανέβασε κι άλλο την διαφορά με προσπάθεια κοντά στη ρακέτα για το 4-12, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Τσίλη ο οποίος μείωσε σε 7-12.

Ο Ανδριόπουλος μπήκε στην εξίσωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο δικά του καλάθια έφερε το ματς στον πόντο (11-12). Μαρκόπουλος, Καλύβας και Ράπτης διατήρησαν σε απόσταση τα Tsouvalia με το σκορ να φτάνει στο 11-19. Η Nickan συνέχισε να «χτυπάει» με τον Ανδριόπουλο και το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου την βρήκε στο -6 (15-21).

Ο ρυθμός ανέβηκε κάπως στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Μορφιάδης με τις τρίποντες εκτελέσεις του πλησίασε την ομάδα του στο 23-26. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους για να ξεφεύγουν στο σκορ, αλλά όχι για πολύ, καθώς ο Ανδριόπουλος διαμόρφωσε το 28-30, για να έρθει λίγο μετά ο Τσίλης και με τρίποντο να γράψει το 31-30, το οποίο ήταν και το σκορ έπειτα από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αργήσαμε πολύ να δούμε καλάθι, μιας και πέρασαν 5 λεπτά ώστε ο Καρδαράς να κάνει το 31-31 με μία εύστοχη βολή. Ο Ράπτης βγήκε μπροστά για τα Tsouvalia τα οποία πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ με 35-39, αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει ακόμα. Ο Τσίλης με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος έφερε το σκορ στο 39-41 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της Nickan. Ο Ανδρικόπουλος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές (39-42) και πλέον οι γηπεδούχοι θα έκριναν αν το ματς θα πάει στην παράταση. Η μπάλα «έκαιγε» στην τελευταία φάση του ματς, ο Μορφιάδης ανέλαβε το τρίποντο, αλλά αστόχησε και έτσι τα Tsouvalia πανηγύρισαν τη νίκη με 39-42.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Κυριακίδης με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Ανδριόπουλος με 15 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ.

Η Nickan είχε 8/32 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 5/11 βολές, 38 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα είχε 7 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 μπλοκ. Τα Tsouvalia μέτρησαν 11/36 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 8/17 βολές, 42 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Nickan (Σιγανός): Ανδριόπουλος 15(16ρ.), Καραβάκης 3(7ρ.), Μαστορόπουλος 2(1ρ.), Μορφιάδης 10(3ρ.), Ξουράφης, Σιγανός, Τσίλης 9(1ρ.)

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 1, Καλύβας 5(2ρ.), Καρδαράς 5(5ρ.), Κυριακίδης 11(2ρ.), Μαρκόπουλος 9(10ρ.), Ράπτης 11(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του παιχνιδιού.