09/12/2019
Uncle Drew 13 19 22 22 - 76 -
Aguanile 22 16 12 22 - 72 -

Ο Μπονάτσος διατήρησε το αήττητο!

Στην κορυφή του δευτέρου ομίλου της Master League παρέμεινε ο Uncle Drew, αφού επικράτησε δύσκολα της μαχητικής Aguanile με 76-72 στο ΓΣΠ, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Σπύρο Μπονάτσο.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Aguanile, αφού με πρωταγωνιστές τους Κακαφάτη, Γκέγκιο και Σιαμπλή προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 13-22, δείχνοντας ότι θα παλέψει για τη νίκη μέχρι τέλους. Για τους γηπεδούχους, οι Σπυρόπουλος και Μαυρονάσιος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Uncle Drew με την είσοδο του Μπονάτσου έγινε πιο παραγωγικός, σημειώνοντας 19 πόντους, ωστόσο η Aguanile ήταν και πάλι ανώτερη, Με τον Καλαφάτη να τραβάει το… κουπί στην επίθεση και τους Σιαμπλή, Τασούρα και Γκέγκιο να σκοράρουν όποτε χρειάστηκε, οι «μαύροι» προηγήθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου με 32-38.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Με τον Μπονάτσο να είναι εξαιρετικός και στις δύο μεριές του παρκέ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-12 και έφεραν τούμπα το ματς, ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην θύμιζαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, όμως παρέμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Συκαρά και Καλαφάτη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 54-50.

Οι «κίτρινοι» με τρίποντα των Κανδηράκη και Μπονάτσου στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, αφού λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης προηγήθηκαν με 75-65. Η… ψυχωμένη Aguanile προσπάθησε με τους Σιαμπλή και Συκαρά να κάνει μια επική ανατροπή, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει για τα καλά. Έτσι η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη με 76-72, κάνοντας το 6/6 στην Master League.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μπονάτσος με 30 πόντους (8/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα,2/3 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκέγκιος με double double και 10 πόντους (5/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/30 δίποντα (56,6%), 11/36 τρίποντα (30,6%) και 9/17 βολές (52,9%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/64 δίποντα (43,7%), 3/17 τρίποντα (17,6%) και 7/15 βολές (46,7%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Χονδρογιάννης 4 (1), Μπονάτσος 30 (4), Μαυρονάσιος 9 (2), Κανδηράκης 9 (3), Σπυρόπουλος 20 (1), Κουκούλης 2, Ρήγας 2

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 16 (17 ριμπ.), Ζέρβας 2, Τασούλας 3 (1), Συκαράς 21 (2), Καλαμάκης 4, Γκέγκιος 10, Καλαφάτης 16

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η σπουδαία εμφάνιση του Μπονάτσου.