48
Aces 11 11 12 14 - 48 -
Anonymous BC 14 16 19 15 - 64 -

Ο Μπουτσικάκης που ξέραμε επέστρεψε!

Με το δεξί ξεκίνησαν και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Anonymous, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League επικράτησαν των West Coast Aces με 48-64 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μπουτσικάκη με 23 πόντους και 7 τρίποντα!

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι West Coast Aces, αφού με τρίποντα των Ναρεκιάν – Ευμορφόπουλου και δίποντο του Στεργιόπουλου, προηγούνταν με 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με 6/6 βολές του Αρναούτη, αλλά και τρίποντα των Πολυχρόνου – Μπουτσικάκη, προσπέρασαν με 11-14!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Anonymous να χτίζουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 22-30, χάρη σε 5 νέους πόντους του Αρναούτη και τριποντάκια των Μπουτσικάκη – Τζουβάρα. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι του Στεργιόπουλου, ο οποίος έφτασε τους 9!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπουτσικάκης σημείωσε ακόμη 8 πόντους και σε συνδυασμό με τις βοήθειες των Αρναούτη (4π), Δρακόπουλου (4π), και Πολυχρόνου (3π), έδωσαν στην ομάδα του Χειλάκη αέρα 19 πόντων, 28-47. Το μόνο που κατάφερε η παρέα του Μπατζάκα ήταν να μειώσει στους 15, 34-49, μετά από 5 πόντους του Στεργιόπουλου και τρίποντο του Ναρεκιάν. Σκορ τρίτης περιόδου 34-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Anonymous διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και δράστες στην επίθεση τους Μπουτσικάκη (9π), Χειλάκη (3π) και Τζουβάρα (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-64.  Οι Άσσοι πάλεψαν στα τελευταία λεπτά να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο οι 6 πόντοι του Γιώργου Κοντακιώτη και οι 4 του Στεργιόπουλου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 15/57 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 7/23 δίποντα και 12/33 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους West Coast Aces ο Στεργιόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 5/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Anonymous ο Μπουτσικάκης με 23 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

West Coast Aces (Μπατζάκας): Ραπτόπουλος, Κοντακιώτης Γ. 6, Ναρεκιάν 6 (2), Κοντακιώτης Ν., Ευμορφόπουλος 5 (1), Μπατζάκας 9, Μαραβέλιας 1, Στεργιόπουλος 17 (1), Γεωργίου 2, Τσουτσουράκης

Anonymous (Χειλάκης): Αρναούτης 15 (1), Δρακόπουλος 6, Μπουτσικάκης 23 (7), Φιλαρτζής, Γκούρλιας 1, Χειλάκης 5, Πολυχρόνου 8 (2), Τζουβάρας 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας του Μπουτσικάκη από την περιφέρεια!