22/05/2022
Sun City Spurs 15 13 20 15 - 63 -
San Antonio Smurfs 8 16 10 16 - 50 -

Ο Μπόζας και οι ψηλοί!

Αν και κατέβηκαν με μοναδικό κοντό τον Μπόζα, οι Sun City Spurs κέρδισαν εύκολα με 63-50 τους άτυχους San Antonio Smurfs (έχασαν από το πρώτο ημίχρονο τους Σταύρου – Γκουρογιάννη), και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην δεύτερη ήττα του!

Εμφανώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Sun City Spurs, καθώς με 6 πόντους του Ντεντόπουλου και 5 του Μπόζα, προηγήθηκαν με 15-8. Ο Μανδρώνης με 4 πόντους και οι Γκουρογιάννης – Μποχωρίδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Μπόζα καο 4 του Σαμπάνη, βρέθηκαν στο +12, 26-14, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι San Antonio Smurfs πρόλαβαν να απαντήσουν πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και με 8 πόντους του Καλαϊτζόγλου και δύο τρίποντα του Μανδρώνη, μείωσαν στους 4, 28-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Sun City Spurs κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Σαμπάνη, 8 του Μπόζα και 4 του Ντεντόπουλου, βρέθηκαν στο +14, 48-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Ρούσσος, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Βουρλίτης, Μανδρώνης και Καλαϊτζόγλου. Σκορ τρίτης περιόδου 48-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και η ομάδα του Πέλεχα έφτασε εύκολα στη νίκη με 63-50, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γιουλούντα, Φώτου και Σαπουντζή. Για τα “Στρουμφάκια” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μανδρώνης, Καλαϊτζόγλου και Ρούσσος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/29 βολές, 24/72 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήραν 63 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 11/41 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Σαπουντζής με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Μανδρώνης με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/9 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Sun City Spurs (Κουκούλης): Νίτσικας 1, Ντεντόπουλος 10, Φώτος 5, Σαμπάνης 11, Μπόζας 18 (1), Σαπουντζής 6, Γιουλούντας 12

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Γκουρογιάννης 2, Μποχωρίδης 2, Μανδρώνης 21 (4), Βουρλίτης 4, Ρούσσος 6, Σταύρου, Καλαϊτζόγλου 15 (3)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Sun City Spurs μέσα στο ζωγραφιστό!