31/05/2022
Orlando Tragics 13 13 9 7 - 42 -
Basket Maniacs 14 17 21 10 - 62 -

Ο Νεγκρίν έκανε τη διαφορά!

Ανεβάζοντας κατακόρυφα της απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και στηριζόμενοι στους Νεγκρίν και Κεραμάρη, οι Basket Maniacs έφτασαν στην επικράτηση επί των Orlando Tragics, με τελικό σκορ 42-62, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ.

Ένα τρίποντο του Νεγκρίν ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στην αναμέτρηση στα πρώτα της πέντε λεπτα, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση, ρυθμό και όρεξη για όμορφο μπάσκετ αλλά να μη βρίσκουν στόχο. Οι Tragics βελτιώθηκαν και πλησίασαν στο σκορ με μπροστάρη τον Μεϊντάνη, με το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-14, έπειτα από τρίποντο ρεσιτάλ του Νεγκρίν!

Ο Κεραμάρης ήταν πολύτιμος για την παρέα του Καλαμιώτη στη δεύτερη περίοδο, εκτελώντας από κοντά και μακρυά για την αύξηση της διαφοράς των Maniacs στο 16-23 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Βροντάκης με σωστή οργάνωση και ο Αλοΐζος ανεβασμένος επιθετικά μείωσαν τη διαφορά, με το σκορ εν τέλει να κλείνει στο 26-31 για Maniacs!

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν ίσως τα καλύτερα όλης της αναμέτρησης, με τις δύο παρέες να βγάζουν όμορφες φάσεις με Μεϊντάνη και Κεραμάρη σε πρώτο πλάνο. Ο Νεγκρίν ανέβασε ξανά ρυθμούς και με προσωπικές φάσεις κράτησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους με σκορ 35-52.