Drunk Kings 9 8 14 11 - 42 -
Cosa Nostra 14 17 21 13 - 65 -

Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι Betsson mvp!

Βράδυ Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Drunk Kings υποδέχθηκαν την Cosa Nostra για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Γιώργου Γονιδάκη, με τον ίδιο να αναδεικνύεται Betsson mvp με 19 πόντους και 5/10 τρίποντα, ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με αξιοσημείωτη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις έκανε το 2/2. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον νεαρό guard των Μαφιόζων, Σταύρο Τραγή που σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Η Cosa Nostra προσπάθησε από το ξεκίνημα να πάρει τα ηνία του αγώνα και τα κατάφερε. Με του Καμπουράκη (5π.) και Μπρούστα (4π.) να ξεχωρίζουν στο επιθετικό σκέλος οι Μαφιόζοι μπήκαν σε θέση οδηγού, ενώ μάλιστα δέχθηκαν μόλις 9 πόντους. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Drunk Kings που βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά στις επιθετικές εμπνεύσεις του Καζή (7π. με 1 τρ.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-14.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την Cosa Nostra να διευρύνει αργά και σταθερά το υπέρ της προβάδισμα. Ο αρχηγός Γιώργος Γονιδάκης μπήκε για τα καλά στην εξίσωση με 8 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ λύσεις προσέφεραν και οι Ρες (6π.) και Μπρούστας (3π.). Οι Drunk Kings συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, αφού μόνο ο Κοκκινογούλης (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερους από 2 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 17-31.

Στην επανάληψη η Cosa Nostra δεν επαναπαύτηκε στη διαφορά των 14 πόντων και παρουσιάστηκε ακόμη πιο συγκεντρωμένη. Με πρωταγωνιστή τον Γονιδάκη (8π. με 2 τρ.) και άξιους συμπαραστάτες του Τραγή (7π. με 1 τρ.), Μπρούστα (4π.) και Ζυγομαλά (2π.) οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο +20 και έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Οι Drunk Kings, παρότι βελτιώθηκαν επιθετικά χάρη στο δίδυμο των Καζή (5π.) και Κοκκινογούλη (5π.), αντιμετώπισαν πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα και το αμυντικό transiotion και βγήκαν εκτός μάχης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-52.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Kings πάλεψαν να μειώσουν τη διαφορά για να βελτιώσουν την εικόνα τους, στηριζόμενοι στους Καζή (7π.), Θεοχάρη (2π.) και Κοκκινογούλη (2π.). Η Cosa, όμως, ήταν και πάλι ανώτερη. Με τον νεαρό guard Σταύρο Τραγή (8π. με 2 τρ.) να βλέπει βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και τον Γονιδάκη να βάζει το πέμπτο δικό του τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα επικρατώντας με 42-65.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 13/47 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Cosa Nostra είχε 17/38 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γονιδάκης με 19 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 5/10 τρίποντα ! Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Καζής με 21 πόντους, έχοντας 4/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και είχε 6 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Σακκάς) : Καζής 21 (8ρ., 2 τρ.), Αλεβίζος 6 (9ρ.), Σακκάς 2 (7ρ.), Θεοχάρης 2, Καμπράνης (4ρ.,1 μπλοκ), Ανδρέου, Καραντώνης, Κοκκινογούλης 11 (5ρ.).

Cosa Nostra (Γονιδάκης) : Τζαχρίστας (5ρ.), Μπρούστας 11 (9ρ., 3 κλεψ.), Καμπουράκης 6 (1), Γονιδάκης 19 (5ρ., 5 τρ.), Ζυγομαλάς 7 (14ρ, 2 μπλοκ), Τραγής 15 (3), Ρες 6, Κουτσουριδάκης 1.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των νικητών πίσω από τα 6,75μ.