12/05/2022
Indians 13 12 13 12 - 50 -
Hurricanes 15 7 12 16 - 50 -

Ο νικητής θα πάει Betsson Final 4!

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης της Development 2 League, με τους Indians και τους Hurricanes να έρχονται ισόπαλοι 50-50 στο Basketaki Arena.

Iσορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Hurricanes έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-13 με τους Περσίτσα και Λατίφη να βάζουν 8 και 6 πόντους αντίστοιχα. Για τους Indians 4 πόντους σημείωσε ο Φώτης Κασιμάτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό, με τους Indians ωστόσο να παίζουν ένα καλό δίλεπτο και να καταφέρνουν να προηγηθούν με 3, 25-22 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Ρόινα, καλό ματς έκαναν οι Κασιμάτης, Μπακάλης και Κοσκίνας, ενώ για τους Hurricanes 3 έβαλε ο Βασιλειάδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Indians κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους διαφορά, 35-27, αλλά οι Hurricanes άμεσα αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, 35-34. Τελικά, στο 30’ το σκορ ήταν στο 38-34 με εύστοχο τρίποντο του Κοσκίνα.

Το απόλυτο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να… διακριθεί και να κρατήσει το προβάδισμα. Τελικά, το παιχνίδι ήρθε ισόπαλο, 50-50 και πλέον αμφότερες θα λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο παιχνίδι, εκεί όπου όποια ομάδα προκριθεί θα προκριθεί στο Betsson Final 4.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Βλάχος με 11 πόντους, 22 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη και 2 τάπες. Για τους Indians ξεχώρισε ο Φώτης Κασιμάτης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Indians είχαν 19/61 εντός πεδιάς, 7/23 τρίποντα και 5/11 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες. Οι Hurricanes είχαν 17/60 εντός πεδιάς, 6/26 τρίποντα και 10/20 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 3 τάπες.

Indians (Ρόινας): Βασιλάκος, Μηνάς, Μητσάκος 2, Κοσκίνας 8, Ζήσης 4, Φαραός, Μπακάλης 5, Μαμάκος 3, Τσιώτας 6, Κασιμάτης 20, Σκενδέρογλου 2.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Λατίφης 14, Παπαδημητρίου, Μακρής, Κασελάκης 3, Βασιλειάδης 6, Βλάχος 11, Περσίτσας 15, Φραγκούλης 1.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ασύλληπτο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!