28/10/2023
The Roots 8 11 17 12 - 48 -
Slam Ducks 14 14 3 5 - 36 -

Ο Νικολάου υπέταξε τις Πάπιες !

Το μεσημέρι της Κυριακής οι Roots με ένα φοβερό επιμέρους 29-9 στο δεύτερο μέρος και έναν τρομερό Ηλία Νικολάου (23π., 4 τρ.) υπέταξαν τους Slam Ducks, φτάνοντας τις 3 νίκες στον 4ο όμιλο της Development 2 League. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με την ομάδα του Ισαακίδη να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος, αλλά να εμφανίζεται μεταμορφωμένη προς το κακό στην επανάληψη.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Slam Ducks, βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό κρεσέντο του Μαυροζούμη (7π.) και τις πολύτιμες βοήθειες που προσέφεραν οι Λειβαδής (4π.) και Προφήτης (3π.). Λίγα από πολλούς πήραν οι Roots στα πρώτα λεπτά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -6. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Ducks να παραμένουν ωστόσο σε θέση οδηγού, χτίζοντας μάλιστα διψήφιο προβάδισμα. Ο Χάλδας (8π.) ήτνα εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Λαγωνικάκος (3π.), Λουλουργάς (3π.), Νικολαόυ (3π.) και Αργυράκης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης. Σκορ ημιχρόνου, 19-28.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άλλαξαν απότομα. Με επιμέρους 17-3 και έναν Νικολάου να τον πιείς στον ποτήρι οι Roots κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ του Athens Sports Hall, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση. Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκαν οι Πάπιες, με τον Χάλδα (2π.) να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Roots ήταν και πάλι καταιγιστικοί. Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα δεν επέτρεψαν στους Ducks να αντιδράσουν και με καλάθια των Νικολάου (5π.), Ζαμπάρα (3π.), Γουρνέλου (2π.) και Φιλιππή (2π.) σφράγισαν τη νίκη, κερδίζοντας μάλιστα με διψήφια διαφορά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Roots είχαν 13/44 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Slam Ducks είχαν 6/30 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 3/13 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Νικολάου με 23 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 4/13 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Μαυροζούμης με 13 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Roots (Σοκολάκης) : Ανδραβίζος, Αργυράκης 2, Γουρνέλος 4, Ζαμπάρας 7, Κατσουράνης, Λαγωνικάκος 5 (1), Λουλουργάς 3 (1), Νικολάου 23 (4), Σοκολάκης, Φιλιππής 4.

Slam Ducks (Ισαακίδης) : Ισαακίδης 2, Καραλουκάς 1, Λειβαδής 5, Μαυροζούμης 13 (4), Πλούμπης, Προφήτης Ε. 3 (1), Τσουμάκος 2, Χάλδας 10 (2).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των Roots.