22/02/2023
Orlando Tragics 20 8 5 11 - 44 -
Cosa Nostra 18 14 17 17 - 66 -

Ο νόμος της Cosa Nostra!

Πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της ανόδου πήρε χθες το βράδυ στο ΣΕΦ η Cosa Nostra, καθώς για την 19η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τους Orlando Tragics με 44-66 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Orlando Tragics να προηγούνται με 20-18, με τους Μοσχολιό, Ντρες και Γεροδήμο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τους Κριαλάκο - Κωνσταντίνου να συνδράμουν από 3 πόντους έκαστος. Ο Γονιδάκης με δύο τρίποντα, ο Κάκιος με 5 πόντους και ο Χατζησυμεωνίδης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Cosa Nostra έσφιξε την άμυνά της και με ακόμη 7 πόντους του Κάκιου και νέο τριποντάκι του Χατζησυμεωνίδη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 28-32. Ο Σιμιτιάν με ένα έμμεσο τρίποντο και οι Τσοχαντάρης - Τσαμουράς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γονιδάκη συνέχιζε να δίνει ρεσιτάλ αμυντικής λειτουργίας και με 5 πόντους του Μπρούστα, 4 του Κάκιου και τρίποντα των Χατζησυμεωνίδη - Στρέγλου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 33-49. Δεν μπόρεσαν οι Orlando Tragics να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Κολυβά και Αγγελιδάκη να σκοράρουν από ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 33-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι η Cosa Nostra έφτασε εύκολα στη νίκη με 44-66, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Στρέγλου, Ρες και Κάκιος. Για τους Orlando Tragics στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σιμιτιάν, Κολυβάς, Τσαμουράς και Μοσχολιός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 14/42 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 23/30 βολές, 11/36 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Γεροδήμος με 4 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λάθος. Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 12/14 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Κωνσταντίνου 3 (1), Τσαμουράς 8, Μοσχολιός 6, Γεροδήμος 4, Κριαλάκος 4, Ντρες 4, Αγγελιδάκης 2, Κολυβάς 4, Σιμιτιάν 7, Τσοχαντάρης 2

Cosa Nostra (Ρες): Κάκιος 18, Καμπουράκης, Κουτσουριδάκης 2, Τραγής , Τζαχρίστας, Μπρούστας 7 (1), Χατζησυμεωνίδης 11 (3), Γονιδάκης 10 (2), Ρες 7, Στρέγλος 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία της Cosa Nostra σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο!