16/10/2023
Αμφιδέξιοι 21 19 16 11 - 67 -
Γκουρούδες 30 12 17 15 - 74 -

Ο νόμος των Αχήδων!

Το βράδυ της Δευτέρας 16 Οκτωβρίου για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master και σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με δαιμονιώδη ρυθμό και πολλά σουτ από μακριά, οι Γκουρούδες με τα αδέρφια Αχή να πετυχαίνουν 42 πόντους και να κατεβάζουν 20 ριμπάουντ, έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση των μαχητικών Αμφιδέξιων με 67 – 74.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν απολαυστικό, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλουσιοπάροχο θέαμα με το μυαλό να βρίσκεται μόνο στην επίθεση. Οι Γκουρούδες παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας σε φανταστική μέρα την τριάδα Γκίκα(10), Π.Αχή(10) + Ν.Αχή(8) πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κρατούσαν την πρωτοπορία με 21 – 30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Ροσονέρι ακολουθούσαν σ’ αυτόν τον ρυθμό και έμεναν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με πρώτα βιολιά τους Τζωρτζάκη με 7 και Στουρνάρα με 6 πόντους αντίστοιχα.

Οι Γκουρούδες μπήκαν δυνατά και στην δεύτερη περίοδο και με τον Βασιλάκη σημείο αναφοράς μέσα στην ρακέτα με 4 πόντους και δίποντα από Π. Αχή και Μπαλαούρα, έχτισαν διψήφια διαφορά(27-38). Μετά το πεντάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι σταμάτησαν να πετροβολούν από την περιφέρεια και άλλαξαν τρόπο επίθεσης, με τον Γεωργόπουλο να κάνει μεγάλο ματς με 10 πόντους και με τον Ρίζο να προσφέρει 5, μειώνοντας 40 – 42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους φιλοξενούμενους Γκουρούδες να συνεχίζουν να προηγούνται με 56 – 59. Οι Αμφιδέξιοι με τον Τζαβέλα να ανανεώνει πολλές επιθέσεις και την τριάδα Τζωρτζάκη(5),Γκατζιώρα(5) και Γεωργόπουλο να δίνουν τις λύσεις, ισοφάρισαν δύο φορές το ματς, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Ν. Αχή να παίρνει το όπλο του με 8 πόντους και τους Παύλο και Οικονόμου να προσφέρουν από 4, πήραν και πάλι το προβάδισμα με 56 – 59.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Οικονόμου, Μπαλαούρας και Ν.Αχής έδιναν τις λύσεις στην επίθεση των Γκουρούδων, όμως οι Αμφιδέξιοι με πολυφωνία και αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν να φέρουν το μάτς στα ίσια(66-66). Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του παιχνιδιού το καθαρό μυαλό και η ποιότητα των Γκουρούδων με κορυφαίο τον Ν.Αχή(5) , έκαναν την διαφορά και το επιμέρους 1 – 8, έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους με 67 – 74.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αχής με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 6 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 20 / 41 δίποντα, 7 / 36 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Γκουρούδες είχαν 19 / 35 τρίποντα, 9 / 30 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 18, Γκάτζιώρας 7, Ρίζος 11(10ρ.), Στουρνάρας 9, Τζαβέλλας 6(17ρ.), Τζωρτζάκης 16(9ρ.).

Γκουρούδες(Οικονόμου): Αργυράκης 2,Ν.Αχής 23(7ρ. - 7 ασίστ), Π.Αχής 19(13ρ.), Βασιλάκης 4, Γκίκας 12, Μπαλαούρας 5, Οικονόμου 9.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο που μας χάρισαν οι ομάδες και το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών.