22/10/2022
Black Mapa 5 9 5 10 - 29 -
RBD Σπάρτανς 21 17 19 13 - 70 -

Ο Νούκε το έκανε εύκολο για τους Spartans!

Οι Spartans χωρίς να δυσκολευτούν σε μεγάλο βαθμό, πήραν τη νίκη απέναντι στους Black Mapa με 29-70 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα του Baketaki Rebound σε 1-1.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε πως οι φιλοξενούμενοι θα έχουν εύκολο έργο με τους Νούκε και Χανιώτη να τρέχουν και να βρίσκουν ανοργάνωτη την άμυνα των γηπεδούχων. Το 5-21 είχε τη σφραγίδα τους, όμως η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη.

Οι Πάτσος και Παντελάκης μπήκαν στην εξίσωση του σκοραρίσματος κι αυτό έκανε τους Spartans πιο ελκυστικούς κι επιθετικούς. Ο Τριαντάφυλλος Παναγιωτόπουλος σκόραρε με ατομικές ενέργειες για τους γηπεδούχους, όμως το 14-38 ήταν δίκαιο σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Οι Black Mapa έμειναν άσφαιροι για περίπου πέντε λεπτά, σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, δέχθηκαν 19 και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 19-57.

Στην τελευταία περίοδο άπαντες είχαν χαλαρώσει, ο Γαλανόπουλος έδειξε ψήγματα επιθετικότητας για τους γηπεδούχους και κάπως έτσι οι Spartans πήραν μία ιδιαίτερη ξεκούραστη νίκη με σκορ 29-70.

Οι νικητές μέτρησαν 10/19 βολές, 21/25 δίποντα, 6/22 τρίποντα και πήραν 43 ριμπάουντ (9επ., 33 αμ.). Μοίρασαν 14 ασίστ για 18 λάθη, ενώ είχαν και 9 κλεψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 4/18 βολές, 11/47 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 31 ριμπάουντ (10 επ., 21 αμ.). Έδωσαν 2 ασίστ για 15 λάθη, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα κι έκοψαν σε 2 επιθέσεις τους αντιπάλους τους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντρέας Νούκε με 19 πόντους (7/7 βολές, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), έχοντας 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Black Papa (Συλαϊδής): Γιαναράκης 2, Χαρόπουλος 2, Κρητικός 3, Γαλανόπουλος 7 (1), Γκιζάνης 2, Καπούας, Λσζαρίδης 4, Συλαϊδής, Παναγιωτόπουλος Τριαντάφυλλος, Παναγιωτόπουλος Δημήτρης.

Spartans (Φραγκούλης): Τσατόβ 3 (1), Χανιώτης 8 (1), Φραγκούλης 4, Πάτσος 10, Τσινακίδης, Ζαρκάλης 3, Πετρόπουλος 8 (2), Νούκε 19 (2), Γκλιάτης 6, Παντελάκης 9

Τι μας άρεσε: Το passing game των Spartans, που έβγαλαν πολύ όμορφες φάσεις