21/06/2023
Winston Wizards 16 19 8 13 7 63 -
Komodo Dragons 18 11 5 12 6 62 -

Ο Νταής έστειλε τους Wizards σε τρίτο παιχνίδι!

Το βράδυ της Τετάρτης 21 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Winston Wizards αυτοκτόνησαν στην κανονική διάρκεια χάνοντας διάφορα 6 πόντων σε λιγότερο από ενάμιση λεπτό με τους Dpg να επιστρέφουν στην διεκδίκηση του ματς, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τον άστοχο σε γενικές γραμμές Πασχάλη Νταή να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο στα έξι δευτερόλεπτα, κατάφεραν να επικρατήσουν με 63 – 62 και να στείλουν την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Οι ομάδες κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες στο ρόστερ τους, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις, με τους Warriors να διατηρούν μικρό προβάδισμα με 16 – 18. O Καζάς με 6 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Κόκκινους, με τον Τοσουνίδη να ακολουθεί με 4 και τον Νταή να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους προπορευόμενους ξεχώρισε ο Βεργόπουλος με 7 πόντους, με τον Κλεφτόγιαννη να προσφέρει 5 και τον Λαζαρίκο να βάζει 4, για το + 2 των φιλοξενούμενων.

Οι Dpg κρατούσαν την πρωτοπορία στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου , με Κλεφτόγιαννη και Μαράκη να ηγούνται στην επίθεση με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, όμως οι Wizards με τον Αποστολόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους και ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο με τρίποντο του Νταή και πέντε συνεχόμενους του Καζά, μπήκαν σε θέση οδηγού(35-29).

Οι Wizards έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνα, με Αποστολόπουλο, Καζά και Τοσουνίδη να σκοράρουν, ξέφυγαν με 40 – 33. Σε εκείνο το σημείο ο Βαζαίος ανέλαβε με την ενέργεια του να ξυπνήσει τους Warriors και με 7 προσωπικούς του πόντους και βοήθειες από Μαράκη και Βεργόπουλο, ξαναέβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 43 – 44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Wizards ήταν σε θέση οδηγού σε όλο σχεδόν το δεκάλεπτο και με το δίδυμο Αποστολόπουλου με 7 και Καζά με 6 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, έφτασαν μία ανάσα από το να φέρουν την σειρά στα ίσια. Οι Warriors με την πλάτη στον τοίχο και χωρίς να έχουν τίποτα να χάσουν, πάτησαν το γκάζι στο τελευταίο δίλεπτο, βρήκαν σκορ από Βεργόπουλο, Λαζαρίκο, Βαζαίο και Κλεφτόγιαννη, έτρεξαν επιμέρους 2-8 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Ο Φράγκος με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα στους κόκκινους με το ξεκίνημα της παράτασης, όμως οι Dpg με Μαράκη, Βεργόπουλο και Κλεφτόγιαννη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, έδειχναν έτοιμοι να κλέψουν την νίκη και την πρόκριση(60-62)! Οι Wizards βρήκαν τεράστιο τρίποντο στα 6 δευτερόλεπτα με τον Πασχάλη Νταή, προσπέρασαν με 63 – 62 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σπύρος Αποστολόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Wizards είχαν 16 / 43 δίποντα , 8 / 34 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Dpg είχαν 18 / 53 δίποντα 5 / 30 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 21(9ρ.), Καζάς 20(11ρ.), Νταής 11(7ρ.), Τοσουνίδης 8(17ρ.), Φράγκος 3.

Dpg Warriors (Βεργόπουλος): Βαζαίος 11(14ρ.), Βεργόπουλος 20(16ρ.), Κλεφτογιάννης 14, Λαζαρίκος 7(10ρ.), Μαράκης 10(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η συγκλονιστική εξέλιξη της κανονικής διάρκειας και το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.