11/12/2022
Capital Con-Trolls 21 8 11 3 - 43 -
Αμόκ 26 14 20 24 - 84 -

Ο Ορφανός τα έκανε όλα πάλι για την Αμόκ!

Η Αμόκ μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο ενάντια στους Capital Con Trolls, όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο σοβαρεύτηκε, έτρεξε και τελικά πήρε μία ξεκούραστη νίκη με σκορ 43-84. Αυτή ήταν η έκτη νίκη σε εφτά αγώνες, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα στην κατηγορία Evolution.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν φανταστικό από πλευράς παραγωγικότητας, αφού οι Capital Con Trolls είδαν τους Νίκα (9π.) και Μαυράκη (7π.) να είναι εντυπωσιακοί, όμως εξίσου καταπληκτικοί ήταν και οι Κελεπούρης (7π.), Κατσίγαρης (9π.) για την Αμόκ. Το 21-26 μας προϊδέαζε για ένα άκρως παραγωγικό παιχνίδι.

Η συνέχεια δεν ήταν ίδια όμως.Οι Capital Con Trolls δεν βρήκαν άλλες λύσεις επιθετικά, ο ρυθμός άνοιξε ελέω Ορφανού (18π.) και η Αμόκ πήρε τα πάνω της.Το 29-40 του πρώτου ημιχρόνου της έδωσε ψυχολογία, ώστε να παίξει το ελεύθερο παιχνίδι της.

Στην τρίτη περίοδο,ο Νίκας ήταν εύστοχος, όμως όσο η Αμόκ έβρισκε πολλούς πρωταγωνιστές, η ομάδα του δεν είχε τύχη να κερδίσει. Οι Ορφανός, Κελεπούρης και Κατσίγαρης ήταν εκεί  και το 40-60, μάλλον ήταν λογικό.

Στη τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες αντιστάσεις, η Αμόκ συνέχισε να ευστοχεί σε τρίποντα και να σκοράρει εύκολα lay up κι έτσι το 43-84, ήταν ενδεικτικό. Καλά διαβάσατε,οι Capital Con Trolls σκόραραν μόλις τρεις πόντους στην τελευταία περίοδο και με την ΑΜΟΚ να μην σταματάνε,η διαφορά σταμάτησε στους 41.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ορφανός που σκόραρε 25 πόντους, πήρε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 6 τελικές πάσες, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα, υποπίπτοντας μόλις σε 1 λάθος.

Οι νικητές μέτρησαν 7/12 βολές, 22/46 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 51 ριμπάουντ (11 επ., 40 αμ.), 23 ασίστ, 11 λάθη, ισάριθμα κλεψίματα και 3 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 5/13 βολές, 13/42 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 34 ριμπάουντ (12 επ., 22 αμ.,), 13 ασίστ, 14 λάθη και 7 κλεψίματα.

Capital Con Trolls (Κατσάτσος): Θεοδώρου 3 (1), Κατσάτσος, Λυκογιάννης, Μαρζάβας Αναστάσης, Μαρζάβας Παναγιώτης, Μαυράκης 13 (1), Νίκας 23 (2), Ξανθάκης 2, Φουρτάκας 2

Αμόκ (Δουρακάκης): Αβαρκιώτης 8,Βιγικάκης 6 (1), Γκόφας 2, Γράψας 1, Γρηγορίου 6 (2), Δερδενές 2, Ιωαννίδης, Καστρίτης 4, Κατσίγαρης 15 (1), Κελεπούρης 15 (1), Μπακόλας, Ορφανός 25

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα της Αμόκ και το γεγονός πως δεν χαλαρώνει ποτέ στα παιχνίδια της