02/10/2019
Patras Havalakers 15 15 13 15 - 58 -
Ball Don't Lie 14 13 14 5 - 46 -

Ο παλιός είναι αλλιώς!

Το βράδυ της Τετάρτης, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του δεύτερου BPL, οι περσινοί φιναλίστ Havalakers αντιμετώπισαν την νεοσύστατη Ball Dont Lie σε ένα παιχνίδι με ωραίο θέαμα και όμορφο μπάσκετ. Αν και η BdL προσπάθησε, δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο των Havalakers, οι οποίοι άρχισαν για ακόμα μία φορά νικηφόρα την σεζόν, νικώντας με σκορ 58-46!

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους. Για την Ball ο Ορφανίδης έβαλε 4 πόντους με τον Γασταράτο να προσθέτει και αυτός 2 καλάθια. 5 πόντους είχε ο Sweet Lou για τους περσινούς φιναλίστ. Το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Ροκανά να προηγείται με έναν πόντο, 15-14.

Παρόμοιο, αν όχι ίδιο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αν και οι ομάδες επιθετικά ήταν άστοχες, το πάθος και η μαχητικότητα των παιχτών πρόσφερε θέαμα. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Μπέρτσου που αν και ήταν άποντος με 0/7, δεν φοβήθηκε, σούταρε και βοήθησε την ομάδα του με 2/2 τρίποντα σε διάστημα δύο επιθέσεων. 3 πόντους είχε ο Χρυσανθόπουλος με τον Ζησιμάτο να ευστοχεί σε 2 καλάθια. Οι παίχτες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 30-27 υπέρ των Havalakers.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά ντέρμπι και αυτό φάνηκε και στην προτελευταία περίοδο του αγώνα. Οι ομάδες πάλευαν με νύχια και με δόντια, οι μεν Havalakers για να αυξήσουν την διαφορά και η Ball dont Lie για να ισορροπήσει τελείως το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο να μειώσουν κατά 1 πόντο την μικρή διαφορά των 3 πόντων, με αποτέλεσμα να κρίθουν όλα στην τέταρτη περίοδο.

Στο δεκάλεπτο αυτό λοιπόν, η δεύτερη καλύτερη ομάδα του περσινού πρωταθλήματος, έδειξε από τι είναι φτιαγμένη και με συνοπτικές διαδικασίες εκτόξευσε την διαφορά στους 12 πόντους σφραγίζοντας έτσι το παιχνίδι. Μπροστάρης για τους Hava ήταν ο Ζησιμάτος με 7 από τους συνολικά 15 πόντους του δεκαλέπτου. Το ματς έληξε 58-46 με την Ball να καταλαβαίνει από νωρίς ότι το BPL είναι ένα πολύ απαιτητικό και συγχρόνως δύσκολο πρωτάθλημα!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Ζησιμάτος με 14 πόντους με 3/5 δίποντα (60%), 1/2 τρίποντα (50%), 5/8 βολές (62,5%), 5 ριμπάουντ (0-5), 1 ασσίστ και 5 λάθη σε 30:28 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ο καλύτερος αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 4 πόντους αλλά με 7 ριμπάουντ (3-4) και 3 κλεψίματα έχοντας 2/6 δίποντα (33,3%) σε 18:04 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 14/31 δίποντα (45,2%), 4/21 τρίποντα (19%), 18/34 βολές (52,9%), 52 ριμπάουντ (5-47), 7 ασσίστ, 6 κλεψίματα και 22 λάθη. Η νεοφώτιστη BalldontLie είχε 13/58 δίποντα (%22,4), 5/29 τρίποντα (17,2%), 5/18 βολές (27,8%), 44 ριμπάουντ (16-28), 9 ασσίστ, 16 κλεψίματα και 9 λάθη.

Havalakers (Ροκανάς): Λεονάρδος 7, Παπαδόπουλος 14 (9 ριμπ), Χρυσανθόπουλος 9, Κυρσανίδης 5 (11 ριμπ), Μακρής 5, Κωνσταντακόπουλος, Ροκανάς, Ζησιμάτος 14, Μαγγιώρος 4 (10 ριμπ).

Ball dont Lie (Μπέλλας): Μουλαγιάνης 4, Τσάκουλης 3, Μπέλλας 5, Μπέρτσος 12, Σπανόπουλος 1, Γασπαράτος 7, Κακλαμάνης 3, Κοσμάς 2, Κακαφώνης 2, Τσιλιπάνης 1, Ορφανίδης 6.

Τι μας άρεσε: Η ωριμότητα και η εμπειρία των γηπεδούχων που καθάρισαν το παιχνίδι όταν χρειάστηκε!