12/12/2021
Wolves 15 14 15 14 - 58 -
Athens Bucks 13 16 9 12 - 50 -

Ο Παναγιωτόπουλος τους έφερε στην κορυφή!

Ντέρμπι στο κλειστό του Κολωνού ανάμεσα στους Wolves και τους Athens Bucks, με τους πρώτους να παίρνουν την νίκη με 58-50. Αν και οι Athens Bucks πάλεψαν και πήραν προβάδισμα στην τελευταία περίοδο, οι Wolves με τον Παναγιωτόπουλο να πετυχαίνει τρία τρίποντα στα τελευταία λεπτά πανηγύρισαν την νίκη που τους έφερε προσωρινά στην πρώτη θέση του ομίλου.

Μουδιασμένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν ως στόχο να παίξουν καλή άμυνα και στην επίθεση ήταν αρκετά άστοχες. Μοιρασμένο το πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 5-6 (5′) όμως στα υπόλοιπα πέντε λεπτά οι Wolves πέτυχαν 10 πόντους και δέχτηκαν εφτά για το 15-13. Από τρεις πόντους είχαν οι Μεϊκόπουλος, Παναγιωτόπουλος και Παπαευσταθίου για τους Wolves, πέντε ο Ζώταλης για τους Athens Bucks.

Φουριόζοι ξεκίνησαν οι Wolves και με τον Φιλοκώστα να σκοράρει εφτά πόντους για την ομάδα του και να κάνει το σκορ 22-15 (13′). Όμως με το πέρασμα του χρόνου οι Athens Bucks ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να προσπεράσουν κιόλας καθώς έκαναν το σκορ 24-27 (19′) αλλά το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 29-29. Ο Φιλοκώστας έκανε φοβερό δεκάλεπτο με 10 πόντους για τους γηπεδούχους, εφτά είχε ο Φωτεινός για τους φιλοξενούμενους.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Bucks καθώς οι Wolves ήταν άστοχοι στα πρώτα τέσσερα λεπτά και έτσι πήραν κεφάλι στο σκορ με 29-33 (26′). Από εκείνο το σημείο οι Wolves βρήκαν στόχο αποκλειστικά από την γραμμή του τριπόντου και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 35-35 (27′). Τελευταίο καλάθι για τους Athens Bucks από τον Φωτεινό για το 35-38 (28′) και επί εκεί και έπειτα οι Wolves έτρεξαν σερί 9-0 και προηγήθηκαν στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 44-38. Ο Μανωλόπουλος ξεχώρισε με οχτώ πόντους για τους Wolves, από τρεις οι Ζώταλης και Φωτεινός για τους Bucks.

Εκρηκτικοί στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι Athens Bucks έτρεξαν σερί 10-0 και πήραν προβάδισμα με 44-48 (36′). Ο Παναγιωτόπουλος θέλησε να βγει μπροστά για τους πρωταθλητές και πέτυχε δύο σερί τρίποντα για να δώσει πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 50-48 (37′) για να έρθει άλλη μια ισοπαλία στο 50-50 (38′). Από εκεί και πέρα οι Wolves έτρεξαν σερί 8-0 μέχρι την λήξη και πανηγύρισαν την νίκη με 58-50.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Χρήστος Φιλοκώστας με γεμάτη στατιστική καθώς είχε 14 πόντους (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος. Καλύτερος των Athens Bucks ο Μιχάλης Ζώταλης με 16 πόντους (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Οι Wolves είχαν συνολικά 9/23 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 7/12 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Athens Bucks είχαν 13/40 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/19 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

Wolves (Μεϊκόπουλος): Γκίζης 5 (1), Μεϊκόπουλος 5 (1), Φιλοκώστας 14 (13ρ 1τρ),Παπαευσταθίου 6 (7ρ 1τρ), Παναγιωτόπουλος 15 (7ρ 5τρ), Μανωλόπουλος 10 (8ρ 2τρ), Τύρος 3.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 16 (4), Αγγέλου, Γκορίτσας, Σπυριδώνης 11 (6ρ), Γιουρνάς 2, Αμανατίδης 8 (7ρ), Πώπσιος, Φωτεινός 13 (7ρ 2τρ).

Τι μας άρεσε: Πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο από τους Athens Bucks που παραλίγο να καταφέρουν την ανατροπή – νίκη, φοβερός ο Παναγιωτόπουλος με τρία τρίποντα στα τελευταία τέσσερα λεπτά.