08/12/2022
Μίνωες 9 12 8 21 - 50 -
Transporters 8 16 8 17 - 49 -

Ο Παπαστάμος καθάρισε το θρίλερ!

Το βραδάκι της Πέμπτης 9 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσεως, ο Θοδωρής Γκέος έχασε την ευκαιρία με χαμένη βολή να δώσει την νίκη στους Transporters και ο Βασίλης Παπαστάμος ως ήρωας της τελευταίας στιγμής με δική του εύστοχη βολή σε νεκρό χρόνο, έδωσε τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα στους Μίνωες με 50 – 49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, ήταν αρκετά άστοχες, με τους Μίνωες να έχουν ισχνό προβάδισμα με 9 – 8. Ο Παγώνας ξεχώρισε με τρίποντο για τους γηπεδούχους, με Δημόπουλο, Παπαστάμο να ακολουθούν με 2 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μαργαρίτης ήταν το πρώτο βιολί με 5, με τον Σιώτα να έρχεται από κοντά με γκολ φάουλ.

Οι Μίνωες μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθια από Παγώνα, Ν. Αλεξόπουλο και Μπουραζάνη, ξέφυγαν 16 – 12. Στην συνέχεια, ο Σιώτας πήρε την κατάσταση στα χέρια του για τους Μεταφορείς και με 11 δικούς του πόντους, έστειλε την ομάδα του στ’ αποδυτήρια με το υπέρ της 21 – 24.

Οι Transporters έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με τρία συνεχόμενα καλάθια από Βαβούδη, Μαργαρίτη και Χούλη, έστειλαν την διαφορά στο + 9. Μετά το πεντάλεπτο οι Μίνωες αφυπνίστηκαν και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Παγώνα με 8 συνεχόμενους πόντους, πλησίασαν σε 29 – 32.

Το καλύτερο μας το φύλαγαν για το τέλος οι δύο ομάδες, καθώς σκόραραν εναλλάξ και συνεχώς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον νικητή να βγαίνει στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου. Ο Παγώνας ήταν εξαιρετικός στην επίθεση και ξεκόλλησε τους Μίνωες με 9 πόντους, ο Βλάχος κομβικός σε άμυνα και επίθεση με 4 πολύτιμους πόντους και ο Δημόπουλος έβαλε κι αυτός 4 για τους γηπεδούχους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Θεοδωρόπουλος τραβούσε το κουπί για τους Transporters με 6 πόντους, ο Σιώτας έδινε μεγάλες βοήθειες με 4 και ο Γκέος έβαλε και αυτός 4 αλλά ήταν και μοιραίος με τις άστοχες βολές στο τέλος. Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε στα τρία δέκατα του δευτερολέπτου που ο Βασίλης Παπαστάμος εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή και μία εύστοχη βολή, έστειλε τους Μίνωες στους εφτά ουρανούς.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Παγώνας με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Σιώτας με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Οι Μίνωες είχαν 11 / 42 δίποντα, 5 / 29 τρίποντα, 13 / 19 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Transporters είχαν 17 / 50 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 9 / 19 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Μίνωες(Παπαστάμος): Ν.Αλεξόπουλος 5(12ρ.), Α.Αλεξόπουλος, Βλάχος 4, Δημόπουλος 8, Κυριακόπουλος (11ρ.), Μάρκος, Μπουραζάνης 2, Παγώνας 22, Παπαστάμος 9(8ρ.).

Transporters (Βρύσης): Γκέος 5(12ρ.), Βαβούδης 2, Βρύσης, Θεοδωρόπουλος 8, Μαργαρίτης 11, Σιώτας 20(14ρ.), Χούλης 3.

Τι μας άρεσε: Ήταν μια τρομερή μάχη από δύο ομάδες που είχαν απαραίτητη ανάγκη να πάρουν το παιχνίδι, με τον νικητή να κρίνετε κυριολεκτικά στην κόψη του ξυραφιού.