13/01/2020
Πήγασος 14 11 21 9 - 55 -
Tinderwolves 13 13 4 17 - 47 -

Ο Πήγασος κέρδισε για τον Μαστραντωνά.

Το Σάββατο 11/1/2020 ο Πήγασος υποδέχθηκε στον Πλάτωνα τους Tinderwolves για την ένατη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Winter Development 1 League. Η ομάδα του Πήγασου με σερί 5-3 δεν ήθελε με τίποτα να βελτιώσουν οι Tinderwolves το δικό τους φετινό σερί 4-4, και να τους φτάσουν στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου. Οι Tinderwolves ωστόσο ήθελαν αυτό ακριβώς και έτσι είδαμε ένα παιχνίδι που ήταν κατά το πρώτο ημίχρονο ισοδύναμο και στο δεύτερο με μεγάλες ανατροπές. Δυστυχώς το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μαστραντωνά που είχε μόλις επιστρέψει από προηγούμενο τραυματισμό του.

Οι δύο ομάδες μας έδειξαν πως θα ακολουθήσει ντέρμπυ με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 14-13 υπερ του Πήγασου. Για τον γηπεδούχο Πήγασο θα ξεχωρίσουν επιθετικά ο Σταυρόπουλος και ο Λεγάκης με 4 πόντους έκαστος. Στο στρατόπεδο των Tinderwolves, θα ξεχωρίσει με 6 πόντους ο Καρβέλης και ένα τρίποντο ο Μουρελάτος.

Η δεύτερη περίοδος θα είναι και αυτή αμφίρροπη με τους  Tinderwolves  να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να αναγράφει 25-26 υπερ τους. Ο Σταυρόπουλος πέτυχε 6 πόντους και ο Ξυριδάκης πέτυχε το πρώτο τρίποντο για τον Πήγασο. Για τους Tinderwolves, 7 πόντους με 1 τρίποντο θα πετύχει ο Καρβέλης, με τον Μουρελάτο να τον ακολουθεί με 4.

Οι δύο ομάδες είχαν παίξει περίπου 1’ και 10’’ κατά την τρίτη περίοδο, όταν στην αμυντική του προσπάθεια ο Μαστραντωνάς, βρέθηκε στο έδαφος κρατώντας το γόνατό του, προκαλώντας ανησυχία στην ομάδα του και σε όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι. Από τη στιγμή που ο Μαστραντωνάς βρέθηκε τραυματίας εκτός αγώνα, οι συμπαίκτες του κατατρόπωσαν τους Tinderwolves με επιμέρους σκορ περιόδου 21-4 μετατρέποντας το -1 του ημιχρόνου σε +16 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Κατινάκης ήταν το επίκεντρο του αγώνα με 12 πόντους, εκ των οποίων 2 τρίποντα, ενώ 1 τρίποντο έβαλε και ο Λεγάκης. Από τους αγνώριστους Tinderwolves σε αυτήν την περίοδο ξεχώρισε Καρβέλης πετυχαίνοντας 3 από τους 4 πόντους της ομάδας του με 1 τρίποντο.

Στην τέταρτη περίοδο οι Tinderwolves θα βάλουν φρένο στους παίκτες του Πήγασου, και θα κάνουν μεγάλη επιστροφή με το επιμέρους σκορ υπερ τους 9-17. Ο Μουρελάτος πέτυχε 5 πόντους και από 4 οι Λύρος, Σωληναραίος και Κουνέλης ο οποίος ήταν ο έκτος παίχτης των Tinderwolves και μπήκε κατά ανάγκη στη θέση του Καρβέλη που τραυματίστηκε και αυτός ελαφρά στη γάμπα. Δεν ήταν όμως αρκετή η αντεπίθεσή τους αυτή για να τους δώσει τη νίκη και έτσι ο Πήγασος, με 9 πόντους από τους οποίους 4 πέτυχε ο Σταυρόπουλος, θα φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 55-47.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 17/45 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 45 rebounds (4 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 5/10 βολές, 15/47 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 45 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Σταυρόπουλος (Πήγασος) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 6/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 3 assists και τελικό efficiency 19 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μουρελάτος (Tinderwolves) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 4/6 βολές, 1/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 18 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:1)

Πήγασος (Ρόκκας): Ρουσσάκης 2, Μαγερόπουλος 2, Καρατζής 1, Σταυρόπουλος 16(1), Κατινάκης 16(2), Λεγάκης 7(1), Ξυριδάκης 9(1) +14reb, Μαστραντωνάς 2.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 8, Κουνέλης 4, Λύρος 5, Κούτσικος 2, Καρβέλης 16(2), Μουρελάτος 12(2).

Τι μας άρεσε: Ο Πήγασος φάνηκε να τα δίνει όλα μετά την κακή στιγμή του συμπαίκτη τους.

Τι δεν μας άρεσε: Η ατυχία που βρήκε άδικα τον Μαστραντωνά και ο τραυματισμός από κόπωση του Καρβέλη λόγω έλλειψης αλλαγών.