19/07/2020
Remal Madri 16 9 19 19 - 63 -
Άρτεμις 15 9 16 13 - 53 -

Ο Πολύδωρος έστειλε στο Final Four την Remal Madri!

Με buzzer beater του Ηλία Πολύδωρου, η Remal Madri επικράτησε της Άρτεμις με 63-53 καλύπτοντας την διαφορά 7 πόντων που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για το Final 4 της Development!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η Remal Madri ήταν λίγο καλύτερη και προηγήθηκε με 16-15 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Παπαϊωάννου να σημειώνει 10 πόντους. Για την Άρτεμις, 5 πόντους σημείωσε ο Χατζηbill, ενώ 4 πρόσθεσε ο Nioniovic!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα. Αυτό όμως, δεν άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, με την Remal Madri να διατηρεί το μικρό προβάδισμα που είχε, 25-24, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παπαϊωάννου να προσθέτει 4 πόντους και τον Πολύδωρο 3. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους έβαλε ο Μπλιθικιώτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Remal μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τον Παπαϊωάννου να τα βάζει από παντού, έτρεξε ένα επιμέρους 19-16 και πλησίασε την διαφορά του πρώτου αγώνα, 44-40, βάζοντας δύσκολα και προσθέτοντας άγχος στην Άρτεμις, που είδε τον Χατζηbill να σημειώνει 5 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά φλέρταρε με τους 7 πόντους καθ' όλη την διάρκεια. Κι ενώ το παιχνίδι ήταν στο 60-53 κι όλα έδειχναν παράταση, ο μεγάλος ηγέτης-πρόεδρος-προπονητής-σούπερ σταρ Ηλίας Πολύδωρος, έκλεισε τα στόματα όλων (στην ομάδα του) και με ένα τρίποντο μαχαιριά, έστειλε την Remal Madri στο Final 4 της Development. Για την Άρτεμις, που προσπάθησε, παρά τις πολλές της απουσίες, 5 πόντους έβαλε ο Μαντέλος.

MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο συγκινητικός Γιάννης Παπαϊωάννου με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χατζηbill με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 25/65 εντός πεδιάς, 9/30 τρίποντα και 4/11 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, η Άρτεμις είχε 20/62 εντός πεδιάς, 6/23 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 10 λάθη και 3 τάπες.

Rema Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 4, Παπαϊωάννου 31, Πρίφτης, Αγγελής 8, Δαβιδέλης 3, Καμολίκης 5, Δημητρίου, Κουσιορής, Αποστόλου 4, Πολύδωρος 8.

Άρτεμις (Χατζηbill): Χατζηγεωργιάδης Γ 4, Nioniovic 7, Χατζηbill 16, Γιαννακόπουλος 4, Μαντέλος 13, Μπλιθικιώτης 9

Τι μας άρεσε: Φυσικά το απίστευτο τρίποντο του Ηλία Πολύδωρου!