20/11/2019
Πόρτο 12 18 17 11 - 58 -
Κέρβεροι 21 10 18 16 - 65 -

Ο «Σάκης» Αηδονίδης!

Μπορεί ο… σταρ και πρώτος σκόρερ των Κέρβερων να έλειπε, αλλά ο Δημήτρης Αηδονίδης δεν άφησε κανέναν να στεναχωρηθεί γι’ αυτό και με 33 δικούς του πόντους, οδήγησε την ομάδα του στο 3-0 στον δεύτερο όμιλο της Development League, κερδίζοντας την Πόρτο, η οποία γύρισε το παιχνίδι από το -14 που τη… βάραινε στη δεύτερη περίοδο, αλλά στο τέλος δεν ήταν ψύχραιμη και γνώρισε την πρώτη ήττα της (2-1).

Με τον Αηδονίδη να είναι ορεξάτος από νωρίς λοιπόν, οι Κέρβεροι πήραν το προβάδισμα (0-7 στο 3’) και οι Μπέλσης, Ζαΐμης, Κουμπής, Γρηγοράκης έδωσαν περισσότερο «αέρα» στην ομάδα τους στο δεκάλεπτο (12-21), έχοντας από την άλλη τους «πορτογάλους» να σκοράρουν με Σιδηρόπουλο, Λουφόπουλο, Βουλομάνο και Ασβεστά σε εκείνο το διάστημα.

«Aido» και Ντάγκας έδρασαν γρήγορα στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν τους «άσπρους» στο +14 (12-26 στο 12’, 16-29 στο 15’), όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κόλλησαν και η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, πλησιάζοντας στον πόντο, με τα καλάθια από Λουφόπουλο, Σιδηρόπουλο και Τοπούζογλου, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 30-31.

Η ανατροπή ανέβασε τους «μαύρους» στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Γιαννακάκης, Χαλκίδης έδωσαν βοήθειες σε Σιδηρόπουλο, «Λουφ» για να πάνε οι γηπεδούχοι στο 44-37 στο 28’, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα τον τρόπο να επανέλθουν σε θέση οδηγού και οι Αηδονίδης, Ντάγκας έκλεισαν το 30ο λεπτό στο 47-49.

Αφού λοιπόν συνέχισε να το παίζει «Σάκης» ο Αηδονίδης, οι Κέρβεροι έμειναν μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Ντάγκας, Ζαΐμης, Μπέλσης συνέβαλλαν στο να διατηρηθεί το προβάδισμά τους (52-60 στο 36’), με την Πόρτο να κάνει κακές επιλογές στο τελευταίο ενάμισι λεπτό (έφτασα μέχρι το 57-60) και να μην ανατρέπει ξανά το σκορ, το οποίο έμεινε στο 58-65 και κράτησε αήττητους τους «άσπρους».

MVP της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Δημήτρης Αηδονίδης με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από την Πόρτο ξεχώρισε ο Στέλιος Λουφόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 14/41 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 12/26 βολές, 43 ριμπάουντ (14-29), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 14/42 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 16/28 βολές, 62 ριμπάουντ (13-49), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.

Πόρτο (Οικονομίδης): Λουφόπουλος 16, Σιδηρόπουλος 15, Τοπούζογλου 10, Ασβεστάς 6, Γιαννακάκης 5, Βουλουμάνος 5, Χαλκίδης 1, Καπνισάκης, Χατζιδάκης

Κέρβεροι (Κουμπής): Αηδονίδης 33, Μπέλσης 11, Ζαΐμης 9, Ντάγκας 6, Κουμπής 3, Γρηγοράκης 3, Συμσερίδης, Κοκολάκης, Χριστοδουλάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα και η αποτελεσματικότητα του Δημήτρη Αηδονίδη, που πήρε πάνω του την κατάσταση και κράτησε την ομάδα του αήττητη.