16/09/2020
Anonymous BC 8 10 13 11 - 42 -
Hood BC 12 8 15 16 - 51 -

Ο Σαρρής έδειξε τον δρόμο!

Το βράδυ της Τρίτης 15, Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena , η Hood του Στέργιου Πατσάκα ήταν ελαφρώς καλύτερη από τους Αnonymous του Στέφανου Φιλαρτζή και με τον Σαρρή να είναι ο πρωταγωνιστής επικράτησε με 42 – 51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αnonymous ήταν κάπως νευρικοί στην επίθεση και πέτυχαν 8 πόντους με Ουζουνίδη(6) και Θράσο, ενώ ελαφρώς η καλύτερη Ηood με 5 πόντους του Χαριτόπουλου , 4 του Πρωτόγερου και τρίποντο του Σαρρή είχαν προβάδισμα με 8 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν με τρίποντα από Ελευθεριάδη, Μπουτσικάκη και Τζουβάρα, όμως το ημίχρονο βρήκε μπροστά την φιλοξενούμενη ομάδα καθώς τρίποντο του Σαρρή και 5 πόντοι του Χαριτόπουλου διαμόρφωσαν το 18-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αnonymous πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και έβρισκαν λύσεις με έξι διαφορετικούς παίχτες που πέτυχαν συνολικά 13 πόντους, αλλά η Hood έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι από την περιφέρεια. Σαρρής και Χαριτόπουλος πέτυχαν από δύο τρίποντα ενώ ένα ακόμα του Μισιακού έκαναν το σκορ 31-35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ζυγούρη να μειώνει στο καλάθι για τους Αnonymous, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Πατσάκα πάτησε το γκάζι και με δύο ακόμα τρίποντα του Σαρρή και καλάθια από Πρωτόγερο και Λαύκα έστειλαν την διαφορά στους 13(33 – 46).Οι γηπεδούχοι ανέβασαν λίγο την απόδοση τους και κυνήγησαν το ματς με Ελευθεριάδη, Γκούρλια και Θράσο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά η Hood με συνεχόμενες βολές του Μισιακού διατήρησε την πρωτοπορία και διαμόρφωσε το τελικό 42 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Σαρρής με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Θράσος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Anonymous είχαν 17 – 29 δίποντα , 5 – 31 τρίποντα, 3 – 18 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Η Hood είχε 16 – 23 δίποντα, 10 – 29 τρίποντα,8 – 27 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Anonymous (Φιλαρτζής): Θράσος 7(6ρ.)Γαλανάκης, Αλεφαντινός, Καστρινός, Δρακόπουλος 4, Ουζουνίδης 6 (6ρ.), Γκούρλιας 3, Ζυγούρης 4, Μπουτσικάκης 6, Τζουβάρας 3, Ελευθεριάδης 9 (6ρ.).

Hood(Πατσάκας): Σολδάτος, Χαριτόπουλος 16, Πρωτόγερος 6, Σαρρής 18 (6ρ.), Λαύκας 2 (15ρ.),Μισιακός 9 (5ασ.), Μπέσιος, Χουρσαλάς.

Τι μας άρεσε: Παρά το χαμηλό σκορ το ματς είχε γρήγορο ρυθμό!