25/11/2021
Intercity BC 17 13 11 4 - 45 -
Escapers 17 12 8 11 - 48 -

Ο Σιώπκας καθάρισε για τους Escapers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Μπασκετάκι Αρένα, σε ένα δυνατό ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του, οι Escapers με γκολ φάουλ του Δημήτρη Σιώπκα στα 5 δευτερόλεπτα, πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στην Ιντερσίτι με 45 – 48.

Ωραίο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ψηλά στο σκορ και ισόπαλες(17-17). Η Intercity είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Νικολάου με 9 πόντους και βοήθεια από τον Σταματόπουλο με 6 , ενώ για τους Escapers, ο Κοσμάς ήταν μπροστάρης με 8 και ακολούθησε ο Σιώπκας με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς έγινε πιο δυνατό με την Ιντερσίτι να παίρνει μικρό προβάδισμα 30 – 29 , με πρώτο βιολί τον Γ.Σπαή με δύο τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, Κοσμάς με 4, Σιώπκας με 5 και Φράγκος με τρίποντο , κρατούσαν την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Intercity ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με δύο γρήγορα καλάθια από Σπαή και Σταματόπουλο, αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κοσμά με 6 πόντους, προσπέρασαν 34 – 37. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Σταματόπουλο μπροστάρη και τους Νικολάου και Α.Σπαή να βάζουν από ένα καλάθι, έτρεξαν σερί 7 – 0, γράφοντας το 41 – 37.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έβαλαν μόνο δύο καλάθια με Νικολάου και Α.Σπαή, με αποτέλεσμα οι Escapers με Φράγκο, Μανούρη να πετυχαίνουν από 3 πόντους και βολές του Σιώπκα, να φέρουν το ματς στα ίσια(45-45). Η Intercity έχασε την επίθεση και ο Σιώπκας με ένα υπέροχο drive, έβαλε καλάθι και φάουλ στα 5 δευτερόλεπτα με το τελικό 45 – 48 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανούρης με 9 πόντους, 22 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σταματόπουλος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Intercity είχε 15 / 48 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ , έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Escapers είχαν 12 / 40 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 12 / 22 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Intercity (Μπαλαφούτης): Δόσκας, Κωνσταντάρας, Φιλίνης, Σταματόπουλος 14 (7ρ.), Γ. Σπαής 6, Νικολάου 15(11ρ.), Τσολιάς 4, Α. Σπαής 6.

Escapers(Χειμώνας): Ντάγκας 3, Σιώπκας 14, Φράγκος 6, Μανούρης 9(22ρ.), Κοσμάς 16(12ρ.), Χειμώνας.

Τι μας άρεσε: Η φρόντ λάιν των Escapers.