26/01/2020
Peristeri Nets 16 10 15 16 - 57 -
Reddicolo 13 7 10 18 - 48 -

Ο Σιρινίδης λύγισε το Red-Dicolo!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στο ανανεωμένο Red-Dicolo, οι Peristeri Nets πήραν την νίκη με 57-48 για την δέκατη αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Peristeri Nets, καθώς με ηγετική εμφάνιση του Σιρινίδη με 10 πόντους και 4 του Δεσποτάκη, προηγήθηκαν με 16-13. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Ράδος και Ανδρικόπουλος με 5 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Λούτσος.

Πιο κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, μετά από ακόμη 4 πόντους του Σιρινίδη και δίποντα των Περδετζόγλου, Hoti και Ντιαρά. Ο Ανδρικόπουλος με έμμεσο τρίποντα και οι Ράδος – Αναγνώστου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση του Red-Dicolo στην δεύτερη περίοδο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοζαδίνου βρήκε τα τρίποντα που δεν είχε στο πρώτο μέρος από τους Χάνα, Hoti και Μανίκα, χτίζοντας έτσι διψήφια διαφορά 11 πόντων, 41-30. Οι Ρεντικολιώτες συνέχιζαν να παίζουν σωστό μπάσκετ και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κυρίτση να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους και τους Ξυγαλατά, Αναγνώστου και Ανδρικόπουλο να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 41-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο ο Σιρινίδης έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 12 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Περιστεριώτες στη νίκη με 57-48. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λούτσος (7π), Ανδρικόπουλος (5π), Κυρίτσης, Ράδος και Λεπίτκας.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 10/20 βολές, 19/46 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/14 βολές, 17/41 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Nets ο Σιρινίδης με 24 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 10/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Κυρίτσης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Δεσποτάκης 9, Μανίκας 3 (1), Hoti 6 (1), Σιρινίδης 24, Evis, Περδετζόγλου 4, Ντιαρά 5, Χάνα 3 (1), Μανουσάκης 3

Red-Dicolo (Κυρίτσης): Ράδος 10 (2), Ξυγαλατάς 3, Λούτσος 8, Ανδρικόπουλος 15 (1), Λεπίτκας 2, Κουλακιώτης, Αναγνώστου 4, Κυρίτσης 6

Τι μας άρεσε: Η βελτίωση του Red-Dicolo, το οποίο αυτήν την φορά «ζόριζε» στους Περιστεριώτες!